Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ın Kürdistan bölgesi sokaklarında seçim yarışı hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Kürdistan bölgesindeki seçim kampanyaları ayın 15’inde resmi olarak başladı. Bölgedeki şehir ve kasabalar, çeşitli şekil ve boyutlardaki resim ve çıkartmalarla tam bir panayır yerine dönmüş durumda. Bölgenin büyük şehirlerindeki, özellikle de Erbil’in başkentindeki meydanlar, ana caddeler, otobüs durakları, köprüler, elektrik direkleri, trafik ışıkları ve daha birçok alan, 19 partiden ve 6 koalisyondan adayların resim ve çıkartmalarıyla dolup taşıyor. Adaylar Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta 46 koltuğu kapmak için yarış halinde.

Görünüşe göre seçim programlarında rekabet eden ve kesişen güçler, 10 Mayıs’a kadar sürecek olan seçim propaganda atmosferini rahatsız edecek olayların gerçekleşme olasılığının farkında. Hareketliliğin başlamasındaki ilk etken ise geçen çarşamba günü Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis’in gözetiminde siyasi güçler (işadamı Şasivar Abdulvahid liderliğindeki ‘Yeni Nesil Hareketi hariç) nezdinde, seçim pratiği ve propaganda kampanyası kurallarına bağlı kalarak ve hiçbir koşulda onlara zarar verilmeksizin, imzalanan bir ‘onur anlaşması’ oldu.

Özel Temsilci, anlaşmanın içeriğine övgüde bulundu. Seçimlerin doğru yönde yürütülmesi için sağlam bir temel olarak niteledi. Ayrıca seçimlerin başarısının Irak’ın gelecekteki siyasi ve sosyal parlaklığını sağlayacağını vurgulayan Elçi, seçim merkezlerinin korunması ve seçmenlerin güvenliğinin sağlanmasının ise Irak ve bölge sorumlularının temel görevi olduğunun altını çizdi.

Süleymaniye’yi kendilerine kale edinen bazı muhalefet güçleri, anlaşmanın imzalanmasından sadece iki gün sonra iktidar partilerini Erbil’deki posterlerini ve adaylarının resimlerini yırtmakla suçladı. Muhalefetin Goran Hareketi adayı Vasfi Aziz, Erbil’in birçok önemli yerinde kendisinin ve mevkidaşlarının fotoğraflarının, iktidardaki Kürdistan Demokrat Parti adayları tarafından tamamen sökülmüş, yırtılmış ya da boya ile boyanmış olduğunu söyledi.

Aziz, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Goran Hareketi, imzalanan Onur Anlaşması’na uyacaktır. Ancak biz eminiz ki Kurum’un tarafları, hükümlerini açıkça ihlal edeceklerdir. Bununla beraber Erbil’de en az üç sandalye kazanacağımıza da inanıyoruz. Kerkük ve tartışmalı alanlarda geçen ekim ayında cereyan eden olaylar sebebiyle bölgedeki siyasi manzara; seçim sürecinden sonra iktidar partilerinin kitlesel tabanının gerilemesiyle kökten değişecektir.”

Kürdistan Demokrat Partisi adayı Nasır el-Harki ise yırtılan posterlerin ardında gizli bir el olduğunu reddetti. Eşit seçim kampanyası fırsatlarının istisnasız tüm adaylara açık olduğunu belirtti.

Harki, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Demokrat Parti’nin adayların resimlerini yırtmak için birilerini görevlendirmesi düşünülemez. Partimiz, demokratik siyasal mücadele alanında uzun bir tarihe sahip. Bu tarz boş söylentiler de Parti tabanında bir değişime neden olmayacaktır. Aksine onu güçlendirecektir. Gelecek seçimlerde ek sandalye kazanacağımız için Onur Anlaşması’ndaki taahhütlerimizde de belirttiğimiz gibi adil ve şeffaf olmak konusunda istekliyiz.”

Irak listelerinde Kürt adayları aday gösteren Kürdistan bölgesindeki güncel tanıtım kampanyası belki de Irak ve Kürdistan’ın politik tarihinde, özellikle de eski rejimin çöküşünden sonra türünün ilk örneği olma özelliğini taşıması sebebiyle ön plana çıktı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi liderliğindeki Zafer Koalisyonu listesinin Erbil adayı Zarzis Kulizade, bu değişimin olumlu olduğunu belirtti.

Tek vücut olmuş ve istikrarlı bir Irak’ta Kürdistan halkının haklarının kurulması için siyasi mücadelenin gerekli olduğunu savunan Kulizade, Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu:

“Politik mücadelemizi, sorunların çözümü adına başkent Bağdat’a ve karar mercilerine diğer güçlerle beraber taşımak; bilgelik ve ihtiyatlı bir davranış olacaktır. Bu nedenle hedefleri ve projeleri gerçekleştirirken İbadi liderliğindeki Zafer Koalisyonu’na duyduğum güveni de esas alarak Bağdat ve Erbil’i birbirine daha da yakınlaştıracak ve çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirecek olan bu seçim listesinde yer almaya karar verdim. Adaylık kararımı Kürdistan bölgesinde iktidar partilerinin çekimser kalması üzerine verdim. Bağdat ile bölge arasındaki mevcut siyasi durum ülkedeki ortakları, Kürt halkının bağımsız devletlerine sahip olma hakkı konusunda ikna etmeye çalışmayı gerektiriyor. Aksine iki taraf arasında istikrar, uyum ve birlikte yaşam sağlamak için alternatif projeler aranmalıdır.”

Anayasal olarak tartışmalı bölgelerdeki Kürt adaylarının aksine propaganda kampanyaları arasında ayrıca Irak koalisyonu ofislerinin yayılması ve bölgenin önemli kentlerindeki poster ve fotoğrafların sergilenmesi yer alıyor. Kürt adayları fotoğraflar, seçim posterleri ve konuşmalar ile Kürdistan medyasını bilgilendirmek için özellikle Kerkük’te kampanyalar gerçekleştiriyor.

Irak Türkmen Cephesi’ne bağlı Türkmenler ise Erbil ilçesine tahsis edilen 15 koltuktan birini almak istiyorlar. Cephe, bu seçim yarışında Erbil’i temsil eden sadece 5 adayla birlikte tek başına mücadele ettiğini söyleyen şube temsilcisi Aydın Maruf yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Erbil’deki yoğun Türkmen varlığına rağmen sadece tek bir koltuk için çalışıyoruz. Partimizle diğer güçler arasında herhangi bir ittifaka yönelik söylemlere ilişkin diyeceğim bu tür ittifakları seçim sonuçlarının şekillendireceğidir. Gelecek yasama seçimleri için Onur Anlaşması’nı imzaladığımızdan bu yana ülke çapında gerçekleşecek olan bu demokratik uygulamanın bütünlüğünü sağlamak için çalışmaları sürdürmekteyiz.”

Seçim kampanyasına paralel olarak sosyal medyada da rakipleri zayıflatmak adına yasa dışı yöntemler kullanan adaylar ve tarafları arasındaki karşıt kampanya ve tacizler artıyor. Daha fazla oy çekmek adına, özellikle de genç kuşakların oluşturduğu seçmen kitlesi nezdinde, seçim sürecinin anlamı idrak edilemiyor ve siyasi farkındalık da azalıyor.