Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ın kuzeyindeki saldırılarda 25 kişi öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak güvenlik ve yerel kaynaklar tarafından dün yapılan açıklamalara göre Bağdat’ın kuzeyindeki Kerkük ve Ninova eyaletlerinde ayrı ayrı meydana gelen saldırılarda aralarında sivillerin ve hükümete bağlı güçlerin de olduğu 25 kişi öldürüldü.

Üst düzey bir polisin Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada ilk olarak iki ana yol üzerinde bulunan iki güvenlik noktasına bir grup DEAŞ üyesi tarafından gerçekleştirilen terör saldırısı sırasında 18 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenlerden bazılarının arabaların içerisinde yanarak can verdiği belirtildi. Polis’in verdiği bilgiye göre saldırı pazar akşamı Bağdat’ın yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki bir ana yol üzerinde meydana geldi.

Pazar günü geç saatlerde gerçekleşen bir diğer saldırıda ise silahlı kişilerin hedefinde sivil bir araç vardı. Üç kişiyi öldüren silahlı kişiler ardından Kerkük’ün güneyindeki ana yolda cesetleri arabalarının içinde ateşe verdi. Bir polis memuruna göre saldırı, Kerkük’ün güneyindeki Dakuk beldesi yakınlarındaki ana yolda meydana geldi.

Ninova eyaletinin en büyük ikinci şehri olan ve daha önce DEAŞ terör örgütünün kalelerinden olarak bilinen Musul’un Hadar bölgesinde silahlı kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu da yedi kişi öldü. Hadar sakinlerinden Ali el-Hamdi, askeri üniforma giymiş kimliği belirsiz silahlı kişilerin Muşirfe’deki belediye başkanının evinde dokuz kişiyi öldürdüklerini kaydetti. El-Hamdi, kurbanlar arasında köy muhtarı ile iki oğlunun da olduğun aktardı.

Kayyara kasabası Emniyet Müdürü Salih Hasan Cuburi, öldürülenlerden ikisinin Haşdi Aşair’den (yerel aşiret güçleri) olduğuna dikkat çekerek saldırıda yedi kişinin öldüğünü belirtti.

Saldırılar, Kerkük’ün batısındaki Havice bölgesindeki DEAŞ örgütüne bağlı bir grubun kurduğu pusuda 27 Haşdi Şabi unsurunun öldürülmesinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti. Bu, DEAŞ örgütüne karşı kazanılan zaferin ilan edilmesinden bu yana yaşanan en şiddetli saldırı olduğu kaydedildi. Irak güçleri, aralık ayında DEAŞ örgütüne karşı zaferini ilan etmişti.

Güvenlik uzmanları ve yetkililer, aşırılık yanlılarının yaşadıkları askeri yenilgiden sonra çöl bölgelerine sığındıklarını ancak Irak’ın özellikle Suriye sınırına yakın bölgelerinde halen saldırılar düzenleyebildiklerini veya bölgeyi kontrol altında tutulabildiklerini belirttiler.