Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ın nüfusu 38 milyonu geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki İstatistik Merkezi Kurumu bir önceki gün yaptığı açıklamada Irak nüfusunun 38 milyonu geçtiğini duyurdu. Başkent Bağdat’ın 8 milyon nüfusla en kalabalık iller listesinin başında yer aldığı sıralamada ikinci sırada Ninova, üçüncü sırada da Basra’nın yer aldığı kaydedildi. Planlama Bakanlığı, genel sayımı elektronik yollarla yapmak için önlerinde yaklaşık bir yılı aşkın bir süre olduğunu belirtirken İstatistik Kurumu da yaptığı açıklamada nüfus sayımının “nüfus projeksiyonlarına” dayandığını bildirdi.

Planlama Bakanlığı’na bağlı İstatistik Merkezi Kurumu, 2018 nüfus projeksiyonlarına göre Irak nüfusunun 38 milyon 124 bin 182 kişi olduğunu duyurdu. 15 yaşın altındaki nüfus sayısının 15 milyon 428 bin olduğu belirtilen açıklamada yetişkinlerin toplam nüfusun yüzde 45’ini oluşturduğu kaydedildi.

Kurum, erkeklerin nüfusunun 19 milyon 261 bin 253 olduğunu ve Irak’ın toplam nüfusunun yüzde 51’ini oluşturduğunu, kadınların nüfusunun da 18 milyon 862 bin 929 yüzde olduğunu ve toplam nüfusun 49’una karşılık geldiğini belirtti.

İstatistik Kurumu, nüfus yoğunluğu en yüksek ve en düşük illeri de açıkladı. Kurumun bildirdiğine göre, başkent Bağdat nüfus sayısı en yüksek olan il. Nüfus sayısı 8 milyon 126 bin 755’e ulaşan Bağdat’ın nüfus oranı, tüm illerin toplam nüfusunun yüzde 21’ine denk geliyor. Ninova da nüfus sayısı ve oranı bakımından Bağdat’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Nüfus oranı illerin toplam nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Ninova’yı yüzde 8’lik oranla Basra izliyor. Nüfus sayısı en az olan illerin başında ise 814 bin 371 bin ile Irak’ın toplam nüfusunun yüzde ikisine denk gelen nüfus oranıyla Musenna şehri yer alıyor.

Planlama Bakanlığı’nın sözcüsü Abduzzehra el-Hindavi, genel nüfus sayımının Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerdeki başta zorunlu göç ve demografik değişiklik olmak üzere siyasi nedenlerden dolayı 2009’da kesintiye uğramasından bir süre önce yeniden gündeme geldiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Hindavi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Irak’taki Nüfus Yüksek Konseyi, kısa bir süre önce 2020’de nüfus sayımı yapılması üzerine çalışmaya karar verdi. Bunu uygulamak için önümüzde yaklaşık bir yıl ve iki ay var. Bunun için şimdiden fiili olarak hazırlıklara başladık. Diğer ülkelerin bu konudaki deneyimlerini araştırdık. Sayım elle değil elektronik ortamda yapılacak.”

Hindavi, İstatistik Kurumu’nun Irak’taki nüfus sayımında esas aldığı başlıklara ilişkin de şunları söyledi:

“Son nüfus sayımı, ‘taban yılı’ olarak adlandırılan verilere dayanan ve bu veriler ışığında nüfus sayısını yaklaşık olarak belirleyen nüfus projeksiyonlarına göre yapıldı. Son nüfus sayımında nüfus sayısı, nüfus artış oranları, doğum, ölüm ve göç oranlarının eklenmesi sonrasında 31 milyon 600 bin kişiye ulaştı. Nüfus artış oranı yüzde 2,6. Yani yılda yaklaşık 900 bin artış kaydedilmiş.”

Hindavi gözlemcilere göre ülkede hizmetlerin kötüleşmesi gerçeğine başka sıkıntıların da eklenmesinin beklendiği bir zamanda yaşanan nüfus artışının Irak’taki karmaşık koşullar altında, genel olarak karar mercileri için sıkıntı oluşturduğunu kabul etti.

Hindavi açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Nüfustaki artışı da bir servet sayılır. Irak imkânlara sahip ancak geleceğe yönelik bir vizyona ve nüfus artışı ile ekonomik kaynaklar arasında gerekli dengeyi sağlayan sağlam ve birikimli bir yönetime ihtiyaç duyuyor.”

Hindavi, açıklamasının sonunda Planlama Bakanlığı’nın nüfus politikalarının yönetimi için on yıllık bir plan hazırladığına da dikkat çekti. Söz konusu planın gençler, kadınlar, sağlık ve hizmetlerle ilgili sorunları iyileştirme yoluyla demografik boyutun kalkınmaya dahil edilmesini sağlayacağını belirtti.