Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ın yeni Başbakanı Abdülmehdi İbadi’den görevi teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ın yeni Başbakanı Adil Abdülmehdi, hükümet programının belirli zaman dilimlerine göre uygulanacağı sözünü verdi. Perşembe günü Bağdat’taki hükümet sarayında düzenlenen devir-teslim töreninde Selefi Haydar el-İbadi ’den başbakanlık görevini alan Abdülmehdi törende yaptığı konuşmada “En büyük hedefimiz uzun süredir sıkıntılarla yüzleşen halkımızın isteklerini yerine getirmek ve gösterdikleri sabrın meyvelerini toplamaktır” ifadelerini kullandı. Abdülmehdi açıklamalarının devamında “hepimiz el ele vererek günümüz ve geleceğimiz için birlikte çalışmalıyız. Önümüzde birçok sorun var. Ekonominin geliştirilmesi, işçi piyasasının canlandırılması, belirli hizmetlerin sağlanması ve halkımızın tüm isteklerinin gerçekleştirilmesi noktasında ciddi bir şekilde çalışılması gerekiyor” dedi

İktidarı barışçıl bir şekilde teslim etmesi ve bu aşamada iyi bir tutum sergilemesi nedeniyle İbadi’ye teşekkür eden Abdülmehdi, bunun halkımıza yaraşan bir hareket olduğunu ve yeni dönemdeki işbirliğini inşa ettiğini söyledi.

Öte yandan törenden konuşan eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi “ 2014’ün bu güne denk gelen günlerinde başbakanlık görevini teslim almıştık. Umutsuzluğun hüküm sürdüğü, şehirlerin çöktüğü, DEAŞ’ın Irak’ın büyük bir bölümünü kontrol altında tuttuğu bir dönemde başbakanlık görevini aldık. Bağdat DEAŞ tehdidi altında idi ve bombalanıyordu. Irak toprakları bölünme aşamasına gelmişken ortada mezhepçi bir söylem hâkimdi” dedi.

Açıklamalarını sürdüren İbadi “İnşallah görev yaptığımız dönemdeki zorluklara rağmen bize verilen görevi gücümüz ölçüsünde hakkıyla yerine getirmişizdir. Görev yaptığımız dönemde ekonomi kötü bir durumda idi. Uluslararası petrol fiyatları düşmüş ve yolsuzluk alıp başını gitmişti” dedi. Son olarak İbadi “ Irak’ın kentleri artık güvenli ve milyonlarca göçmen özgürleştirilen bölgelere geri döndü. Bir emniyet gücümüz ve ulusal ordumuz var” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu

Irak meclisi dün, Abdülmehdi’nin 24 bakandan oluşan kabinesinin 14’üne güvenoyu verirken bazı bakanları reddetti. Güvenoyu alamayan bakanlar arasında İçişleri Bakanı Falih el-Feyyad, Savunma Bakanı Faysal el-Carba, Milli Eğitim Bakanı Kusay es-Süheyl ve Kültür Bakanı Hasan er-Rabîi var. Kürt partiler arasında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı adalet, göç ve mülteci dosyalarındaki adaylar belirlenemedi.

ABD yönetimi yaptığı bir açıklama ile Irak’taki yeni hükümete destek verdiğini söyledi. ABD’nin Irak Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada “Abdülmehdi’yi Irak’ın yeni başbakanı olmasından dolayı kutluyoruz. Hükümetteki yeni bakanlara başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında “Iraklılara güçlü, bağımsız, etkin ve hak ettiği hizmeti sağlayabilecek bir hükümet vermek için hükümetin kurulmasını sürecine destek olmaya devam ediyoruz” denildi.

Açıklamada “ABD, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlenmesi için yeni hükümet ile yakın bir şekilde çalışmak istiyor” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Irak parlamentosunda eski bir milletvekili olan tanınmış Iraklı siyasetçi ve düşünür Hasan el-Alavi Abdülmehdi hükümetini “endişeli bakanlık” olarak nitelendirdi. Alavi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “yeni hükümeti böyle isimlendirmemin nedeni başbakan Abdülmehdi’nin sürekli olarak istifanın cepte olduğunu söylemesi. Çünkü onun böyle düşünmesi çalışma süresinin sınırlı olabileceği ve büyük bir bakanlık sorunu yaşanabileceğini gösterir. Bu da beraberinde istikrarsızlığı getirir ki başbakanın ana görevi ülkede istikrarı sağlamaktır” dedi.

Açıklamalarının devamında Alavi “Iraklılar Abdülmehdi’yi başbakanlığa istifa etmesi veya her krizde istikrarsızlığı tetikleyecek adımları atması için değil ülkeyi kalkındırması için getirdi” ifadelerini kullandı. Irak’ın içinde bulunduğu bu mezhebi ve toplumsal ayrışmada daha önceden hiç olmadığı kadar istikrara ihtiyacı olduğunu söyleyen Alavi “çünkü istikrarsız bir Irak; ekonomi, kalkınma ve hizmet alanlarının hiçbirisinde ilerleme kaydedemez” dedi.

Alavi, Abdülmehdi’nin hükümetin kurulması sürecini iyi yönetemediğini söyledi. Abdülmehdi’nin belirlediği bakanların isimlerini ve biyografilerini son saatlere kadar açıklamadığını söyleyen Alavi, halkın ve siyasi partilerin Abdülmehdi’nin kabinesindeki isimler daha önceden bilmeleri gerektiğini savundu.

Irak Meclis Üyesi Ahmed el-Ceburi, Şii siyaset sisteminin Sünni tabanı temsil eden bakanlıkların konusundaki seçimlerini eleştirdi. Irak’taki Şii partilerin sünni tabanın temsilcileri konusunda yolsuzluk yapan ve yetersiz kişileri seçtiğini belirten Ceburi, bunun sünni tabandan birkaç lider ile anlaşma içerisinde yapıldığını söyledi. Son olarak Alavi bununla hedeflenenin batıdaki illerin artan yolsuzluk, yoksulluk, adaletsizlik ve terörizm batağında kalmaya devam etmesi olduğunu belirterek yönetimdeki Sünni grubun sadece küçük bir kesiminin zengin ve etkin olduğunu söyledi.