Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı aktivistlerden #BasrayıKurtarın kampanyası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı aktivistler, Basra kentinde yüzlerce kişinin kirli içme suyundan zehirlendiği olayın ardından sosyal medya hesapları üzerinden #BasrayıKurtarın başlığıyla kampanya başlattı.

Basra kentinde kirli içme suyundan zehirlenen vatandaşların hastanedeki görüntülerinin sosyal medya üzerinde hızla yayılması üzerine aktivistler ve blog yazarları harekete geçti. #BasrayıKurtarın hashtag’iyle başlatılan kampanya kısa sürede çok sayıda kişinin katılımıyla ülke gündeminde ilk sıraya yerleşti. Basra’daki gelişmeler için “tehlike çanları çalıyor” uyarısında bulunan aktivistler, kent halkı için sağlıklı içme suyunun sağlanmasını talep ediyor.

Protestolar geniş çaplı sivil itaatsizlik çağrılarına dönüşebilir

Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan aktivistler, ülkede haftalardır süren protesto eylemleriyle eşzamanlı başlatılan bu kampanyanın bayram tatili sonrasında oturma eylemlerine ve geniş çaplı sivil itaatsizlik çağrılarına evrilebileceğini ifade ettiler.

Basra il sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Basra bölgesindeki içme suyunun yüzde 70’inden fazlasında sterilizasyon oranı sıfır” denildi. Yani bu da Basra’ya ulaşan suyun tuzlu ve kirliği olduğunu, içmeye elverişli olmadığı anlamına geliyor.

“Kurumlar birbirini suçlamaktan başka bir işlev görmüyorlar”

Basra’daki gelişmelere bir diğer tepki de Necef’teki dini merci Ayetullah Ali es-Sistani’den geldi. Sistani’nin Kerbela’daki Temsilcisi Şeyh Abdul-Mehdi Kerbelai dünkü Cuma hutbesinde Basra’daki kriz hakkında “Basralı vatandaşların içme suyu ile ilgili şikayetleri sürüyor. Öyle ki bazı vatandaşlar bundan zehirlenmiş ve cilt hastalıklarına yakalanmışlar. Bu sorunun çözümüyle ilgili dini merciden yapılan onlarca çağrıya rağmen bu konunun çözümü için çabaların yetersiz olduğu görülüyor. Kentteki su krizinden sorumlu kurumlar birbirini suçlamaktan başka bir işlev görmüyorlar” dedi.

Bağdat, Basra’ya sağlık ekibi gönderdi

Öte yandan Irak Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol Altına Alma Ulusal Merkezi Müdürünün başkanlığında, kronik hastalık, İnflamatuvar Barsak Hastalıkları ve toksinler konusunda uzmanlardan oluşan bir sağlık ekibinin Bağdat’tan Basra’ya doğru yola çıktığını” duyurdu. Bakanlık Sözcüsü Seyf el-Bedr, açıklamasında, Basra’da zehirlenen vatandaşlardan örnek alınarak bunların Bağdat’taki Merkez Sağlık Laboratuvarında incelenmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından uzmanlardan oluşan bir ekibin Basra’ya doğru yola çıktığını açıkladı.

“Kolera ile ilgili bir kanıt yok”

Basra’daki yerel haberlerde içme suyundan zehirlenen sayısının yüze ulaştığı iddialarına ilişkin Bakanlık sözcüsü şunları söyledi,
“Kolera gibi salgın hastalıkların olduğuyla ilgili bir kanıt yok. Bütün vakaların başlangıç ve orta derecede seyir izlediğini söyleyebilirim. Bunlar da basit bir müdahaleyle tedavi edildi. Ayrıca bu bölgede yeterli tıbbi malzemenin olmadığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.”