Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı Keldani Asuriler Kürdistan Parlamento Seçimlerine katılmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hrıstiyan Keldani Asuri azınlığa mensup (İki Nehrin -Fırat ve Dicle’nin- Evlatları) Ebnau’l-Nehreyn Partisi (ANP) gibi Kürt olmayan bazı politik güçler, bölgedeki seçim yasasının değiştirilmemesine karşı çıkarak seçim yarışından çekildiler. ANP’nin Parlamento’daki lideri ve Milletvekili olan Sarud Makdisi Şarku’l Avsat’a “Bölgesel seçimlere katılmamamızın sebebi, mevcut seçim yasasıdır. Parlamentonun başkanlığına defalarca değiştirilmesi yönünde çağrıda bulunduk ama sonuç vermedi” açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat’a konuşan ANP lideri Makdisi şunları söyledi:

“Mevcut yasa, Kürt partilerinin geri kalanının azınlıklar için ayrılan kota sandalyeleri için temsilcilerini aday göstermesine izin veriyor. Bu partiler bu koltukları kazanmak için gereken oyları güvence altına almak için çalışıyorlar ve en nihayetinde azınlık ünvanı altında bunu başarıyorlar. Bu durum, seçimlere katılmamız ile katılmamamızın aynı anlama geldiğini gösteriyor.”

Öte yandan, Behram Salih’in liderliğini bıraktığı Demokrasi ve Adalet Koalisyonu’ndan 12 aday, seçim boykotlarına son vererek, yaklaşık bir yıl önce koalisyondan ayrılan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) saflarına geri döndüler. Söz konusu adaylar, seçim kampanyasına ayrılan sürenin yarısından fazlasının sona ermesine rağmen, seçimlere bağımsız olarak katılmaya karar verdiler. Ayıca, parti liderleri, Behram Salih’in yerine yeni bir liderin seçilmesi için genişletilmiş bir toplantı yapmaya hazırlanırken, yayınladıkları bir bildiri ile seçim kapsamındaki haklarını kullanmaya kararlı olduklarını açıkladılar.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu verilerine göre, 30 Eylül’de yapılacak seçimlere katılmak üzere 31 parti ve koalisyon kayıt yaptırdı.

Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerinde toplamda 3 milyon 88 bin kayıtlı seçmen, IKBY meclisine gönderilecek 111 milletvekilini belirlemek için sandık başına gidecek.