Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Iraklı Kürtlerin Cumhurbaşkanı adayı Berhem Salihi’nin arkasında İran ve ABD desteği var’ iddiası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak cumhurbaşkanlığı için gösterilecek Kürt adayı tartışıyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) aday gösterdiği Berhem Salih’in İran ve ABD tarafından desteklendiği iddia ediliyor.

Irak’ta yapılan başarılı oylamada Sünni kanattan Muhammed Halbusi’nin yeni Meclis Başkanı olarak seçilmesinin ardından bu sefer cumhurbaşkanlığı seçimi için dikkatler Iraklı Kürtlerin üzerine çevrildi. Bu konuda tercihler daha çok KYB’nin aday gösterdiği Berhem Salih’in üzerinde yoğunlaşsa da önümüzdeki Salı günü cumhurbaşkanlığı yarışına birden fazla Kürt adayın katılması bekleniyor.

KYB dün yaptığı açıklamada, partinin cumhurbaşkanı adayı olarak Salih’i açıkladı. Fakat aynı zamanda eski milletvekili Serdar Abdullah, Irak’ın halihazırda Roma Büyükelçisi olarak görev yapan Ömer el-Barzanci ve eski Su Kaynakları Bakanı Abdullatif Raşid gibi Kürt isimler de bağımsız olarak adaylığını ilan ettiler. Mevcut Cumhurbaşkanı Fuat Masum ise yeni dönem için cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıkladı.

Fuad Masum tekrar aday olmadı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Masum’un adaylık için meclise dosyasını teslim etmediği bildirildi. Açıklamada, Masum’un bu konuda KYB ve diğer Kürt siyasi partilerin kararını beklediği belirtildi.

KYB, dün Berhem Salih’in partinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyurdu. KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Bire, Süleymaniye kentinde yapılan parti toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Berhem Salih’in adaylığını resmi bir ağızdan ilan etmiş oldu. Toplantıda aynı şekilde, geçtiğimiz yıl partiyle bağlarını koparan Salih’in partiye yeniden dönüşü de oylandı.

KYB’de üç aday yarıştı

KYB’nin parti toplantısında cumhurbaşkanlığı adaylığı için üç ismin yarıştığı belirtiliyor: Latif Raşid, Muhammed Sabır ve Berhem Salih. Toplantıyla ilgili bilgi aktaran kaynaklar, hem Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un hem de Siyasi Büro Başkanı Mela Bahtiyar’ın adaylık için kendi isimlerinin verilmesini reddettiklerini söyledi.

Toplantıda yapılan gizli oylamada Berhem Salih’in 16, Muhammed Sabır’ın 15 ve Latif Raşid’in ise 1 oy aldığı bildirildi.

KYB Sözcüsü Bire açıklamasında, KYB yönetim kurulunun adaylığını kabul etmesi için Salih’in, liderliğini üstlendiği Demokrasi ve Adalet için Koalisyon’undan istifa etmesi şartını yerine getirmesinin ardından partinin adayı olarak belirlendiğini belirtti.

Berhem Salih’e ABD ve İran desteği

ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ın Süleymaniye’de yapılan parti toplantısında yönetim kurulu üyelerini Salih’in adaylığı için teşvik ettiği kaydedildi. Ayrıca Salih’in adaylığının İran tarafından da destek gördüğü belirtiliyor. Diğer yandan son seçimlerde mecliste 25 sandalye kazanan Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) kanadından da Salih’in destekleneceği söyleniyor.

Barzani, Salih’le görüştü

KDP içerisinden bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, adaylığı için destek isteyen Salih’in kamuoyunda uzak bir şekilde Barzani ile iki kez görüştüğünü söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, KDP’nin Salih’in adaylığını onayladığını “bir veya iki gün” içinde duyuracağını ifade etti.

Salih’in KYB’ye dönüşü doğrulandı

KYB yönetim kurulu tarafından yapılan toplantının ardından yayınlanan bildiride, Salih’in partiye gönderdiği mesajda geri dönme talebi ilettiği bilgisi doğrulanırken, “Salih’in talebi, enerji toplamak için ve kamu yararı da göz önünde bulundurularak kabul edildi. Bunun üzerine kendisi partinin cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi” ifadelerine yer verildi.

Salih, partisini ikiye böldü

Salih’in KYB’ye dönmesi, geçen yıl partiden ayrılmasının ardından kurduğu Demokrasi ve Adalet için Koalisyonunu da adeta ikiye böldü. Koalisyon içinde küçük bir grup Salih’in ayrılışını ‘kamu yararı’ için faydalı bulurken, çoğunluğu oluşturan diğer grup ise bu kararı reddederek Koalisyonun yeni bir başkan seçmesini, faaliyetlerine devam etmesini ve önümüzdeki seçimlere hazırlanmasını istiyor. İkinci grup, Salih’in sırf cumhurbaşkanı olabilmek için KYB’yi baskılama aracı olarak kendilerini sömürdüğünü ve ihanete uğradıklarını düşünüyor.

Koalisyonun yönetim kurulunda yer alan Abdussamed Muhammed, “Biz, Kürt halkının çıkarlarına hizmet ettiği sürece Berhem Salih’in aldığı her kararı destekliyoruz. Şayet bu, KYB’nin saflarına dönmeyi gerektirse bile” diye konuştu.

Geçtiğimiz seçimlerde Koalisyonun milletvekili adaylarından İbrahim Ahmed ise, basına yaptığı açıklamada, “KYB’den niye ayrıldığımızı ve niye bu kadar hızlı bir şekilde geri döndüğümüzü sorgulamak benim ve yüzlerce parti kadrosunun hakkıdır. Bireysel düzeyde, seçim boykotuna son vereceğim ve Koalisyonun adayı olarak yarından itibaren seçim kampanyası başlatacağım. Seçime gireceğim ve kazanacağıma tamamen inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Demokrasi ve Adalet için Koalisyonundan daha önce yapılan açıklamada, Berhem Salih’in partiden istifa ettiği bildirilmişti.

Nihai karar Kürt uzlaşısına bağlı

Öte yandan İran destekli Fetih Koalisyonu Sözcüsü Ahmed el- Esedi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı için Kürt adaylar konusundaki duruşumuz iki ana Kürt parti KYB ve KDP’den çıkacak karar bağlıdır. Dr. Berhem Salih saygıdeğer bir şahsiyet ve bize göre makbul bir isim. Fakat nihai karar Kürt çatısı altında yapılacak uzlaşıya bağlı” değerlendirmesinde bulundu.