Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı mülteci DEAŞ’ı destekleme suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Houston Federal Mahkemesi, yabancı terörist örgütlerini desteklemekle ve bomba yapımı öğrenmekle suçlanan Iraklı mülteci Ömer Faraj Said el-Hardan’ı, 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Iraklı mülteci cezaevinden tahliye edildikten sonra hayat boyu gözetim altında tutulacağını söyledi. 25 yaşında ki Hardan, duruşma sırasında örgüte maddi yardım sağladığını itiraf etti.

Filistin kökenli Hardan, 2009’da Irak’ta devam eden savaştan kaçan Irak ve Ürdünlü mültecilerin kaldığı kamp vasıtasıyla ABD’ye geldiği belirtildi.

Hardan, ABD’ye geldikten 2 yıl sonra daimi ikamet alarak Houston’a yerleşti. Hardan, ABD’nin Teksas eyaletinde ki alışveriş merkezlerini patlatmaya çalışan DEAŞ örgütüne yardım etmek suçlamasıyla, 2016 yılında tutuklandı.

Nusra’ya katılma isteği

2013’te başlayan soruşturmaya göre, Said el-Hardan, ABD’ye girmesinden 2 yıl sonra Kaliforniya’da bulunan başka bir mülteci kampı ile temas kurduğu ve Suriye’ye giderek Nusra’ya katılmak istediği belirtildi.

ABD polisi, FBI ile beraber yürüttüğü soruşturmaya göre, Hardan, Suriye’ye giderek savaşma isteğinin yanı sıra bomba yapım eğitimi organize etmek ve elektronik kumanda veya cep telefonu ile uzaktan patlatılan bombalar ve elektronik cihazların kullanımı konusunda eğitim aldığı bildirildi.

DEAŞ paylaşımları dikkat çekti

Federal dedektifin araştırmasına göre, Hardan, “AK47” tüfeği kullanımı konusunda eğitim aldığını belirtti. ABD Adalet Bakanlığı, Hardan’nın sosyal paylaşım sitesinde DEAŞ lehine yorumlar yaptığı ve evinde siyah DEAŞ bayrağı bulunduğunu açıkladı. Hardan’ın sosyal paylaşım sitesinde yazdığı “Dün Irak’ta, bugün Suriye’de yarın Kudüs’te inşallah” yorumu dikkat çektiği bildirildi.

Ayrıca paylaşım sitelerinde, “Mücahitlerle beraber gidip savaşmak istiyorum”, “Kendimi patlatmak istiyorum”, “Amerika’ya karşı savaşmak istiyorum” gibi yorumlar yaptığı belirtildi.