Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı mülteci terör suçlamasıyla ABD’de yargılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Irak doğumlu Filistinli bir mültecinin radikal örgütlerin saflarında savaşmak için Suriye’ye gittiğini itiraf ederek terör suçlamasını kabul ettiği bildirildi.

AFP’nin haberine göre 25 yaşındaki Muhammed Yunus el- Ciyab, 2013 yılında Şikago’dan Türkiye’ye, oradan da Suriye’ye geçerek ABD’nin terör listesindeki Ensar el- İslam adlı örgüte katıldığını itiraf etti. Ensar el İslam, Suriye ve Irak’ta el- Kaide ile bağlantılı bir örgüt olarak biliniyor.

El-Ciyap, terör örgütüne maddi destek vermekten 15 yıl, fedaral ajanlara yanlış bilgi vermekten de 8 yıl hapis cezaıyla karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, el- Ciyab, 2014 yılında ABD’ye döndüğünde tabi tutulduğu soruşturmada Suriye’ye gittiğini ve terörist gruplara destek verdiğini gizlemişti.
ABD Savcısı Benjamin Wagner, el-Ciyab’ın tutuklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada ABD’de bir eylem hazırlığı içinde olduğuna dair hiçbir işaret olmadığını ancak potansiyel bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Yapılan açıklamalar Irak’ta doğan Filistinli El-Ciyab’ın 2012 yılında mülteci olarak Suriye’den ABD’ye geldiği yönünde.