Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı protestocular oturma eylemine başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın merkezinde ve güney illerinde hizmet yetersizliği ve yolsuzluğa karşı düzenlenen protestolar oturma eylemlerine dönüştü.

Şarku’l Avsat’a konuşan hükümete yakın kaynaklar, federal hükümetin oturma eylemlerine şüpheyle yaklaştığını ve 2013 yılında batı bölgelerindeki meydanlarda DEAŞ’ın sızmasıyla yaşananlara benzer biçimde istismar edilmesinden endişe ettiğini aktardı.

Kaynaklar, oturma eylemlerinin sonlandırılması için hükümetin toplantıları engellemek ve karşılaşılabilecek taleplere yanıt vermek gibi adımlar atacağını belirtti.

Hükümet güçleri, dün Zi Kar ilinde yüzlerce göstericinin yerel yönetim binasına yakın bir noktada düzenlediği oturma eylemine müdahale etti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan protestocu Ebu Muhammed el-Şatri, yetkililerden taleplerine cevap gelmemesi halinde oturma eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Açıklamasında şunları söyledi:

“Açıkçası yerel ve federal yetkililer, oturma eylemlerimize izin vermeyecek. Fakat hükümetin taleplerimize cevap vermemesi halinde geçen Cuma vaazında dini otorite Ayetullah Sistani tarafından göstericilere verilen büyük destek ile eylemleri sürdürmeye kararlıyız.”

Bağdat’ın 280 kilometre güneybatısındaki Musanna ilinde de oturma eylemleri vardı. Emniyet güçleri, göstericileri kıskaca aldı ve içme suyu verilmesine izin vermedi.

Protesto kıvılcımlarının ilk çıktığı yer olan güneydeki Basra’da ise göstericiler Iraklı yetkilileri taleplerini yerine getirmeye zorlamak için petrol sahalarının yakınında eylemlerine devam ediyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Güney Petrol Şirketi çalışanlarından Ahmed Mazur, “Ülke için petrolün stratejik önemi göz önüne alındığında yerel ve federal yetkililer buna izin vermeyecek. Ayrıca Basra’daki şiddetli sıcaklıklar nedeniyle uzun süre oturma imkanları da olmayacak” dedi.

Maliye Bakanlığı da Basra’daki hizmetleri iyileştirmek için dün Petro-dolar miktarında 97 milyar dinarın tahsis edileceğini duyurdu.