Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklı Şii gruplardan, Kürt ve Sünni talepleri karşısında birleşme sinyali | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta seçim sonrasında en büyük koalisyonu kurmak için Bayram tatili dolayısıyla geciken müzakereler tatilin bitmesiyle birlikte kaldığı yerden devam edecek. En büyük grubun kimin tarafından kurulacağına ilişkin yürütülen müzakerelerden henüz net bir sonuç çıkmış değil. Müzakereler bir yandan sürerken diğer yandan ise Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Sünni Ulusal Eksen Koalisyonu, taleplerini kabul edecek olan Şii gruba destek verecekleri yönündeki tavrını koruyor.

Hikmet Koalisyonu sözcüsü Nevfel Ebu Ragif, bayram tatili sonrasında Kürt ve Sünni taraflarla görüşülmesi için Müzakere Komitesi kurduklarını duyurdu. Ragif yaptığı açıklamada, “Bu komitede yer alacak isimlerin listesi hazır. Kurban Bayramı tatili sonrasında komite, Kürt ve Sünni taraflara doğrudan göndereceği temsilciler yoluyla program, anlaşmalar ve stratejiler üzerinde açık bir şekilde görüşmeler yapacak” ifadelerini kullandı.

Oluşturulacak en büyük grupta Ulusal Eksen Koalisyonu’nun yer almasıyla ilgili Ragif, “Bu konuda en ılımlı olan taraf onlar. Fakat son ana kadar dahi (Sünni) Irak Güçler Birliği bizimle görüşmeye gelmedi” dedi.

“Ulusal birlikteliğin ruhuna Fatiha okuruz”

Ammar el-Hakim liderliğindeki Hikmet Koalisyonu siyasi ofis üyesi Salah Arbavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Şiileri güreştirmeye çalışarak ulusal bir fırsatı ziyan edecekler. Sünniler ve Kürtler ikinci kez Şiilerin birlikteliğine vesile olacak ve Şiiler en büyük, en güçlü ve sayıca en fazla grubu kuracak. Henüz Şii gruplar Şii çatısı altında birleşmemişken, Sünnilerin ve Kürtlerin realiteyi görebilmeleri için vakit geç değil. Eğer bu birleşme gerçekleşirse o zaman ulusal birlikteliğin ruhuna bir el-Fatiha okuruz”
“Sünniler iki Şii grubundan birini seçecek”

Sünni Ulusal Eksen Koalisyonu yöneticilerinden Esil el-Nuceyfi, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, “Sünniler şu an iki Şii taraftan birini seçecekler. Ayrıca bizim aşırı ve kabul edilemez şartlarımız yok. Bilakis gerçekçi taleplerimize cevap verenlerin yanında olacağız. Sünnilerin en belirgin talebi, devlet kurumları inşa etmeye dayanan açık bir program aracılığıyla bütün Irak halkı arasında adaletin ve eşitliğin sağlanmasıdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Masum, İbadi görüştü

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, yeni meclisin ilk oturumunun düzenlenmesiyle ilgili anayasa maddelerine bağlılığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Masum ile Irak Başbakanı Haydar el-İbadi arasında dün akşam gerçekleşen görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’ndan yazılı açıklama geldi. Açıklamada, ikili görüşmede ülkedeki siyasi atmosferin ele alındığı ve bu bağlamda parlamentonun dördüncü dönem açılışının belirlenen süre içerisinde yapılması için en büyük grubun kurulması konusunda acele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Masum’un anayasaya bağlı kalınması gerektiğine vurgu yaptığı ve tüm konularda reform sürecinin başlatılması gerektiğini belirttiği bildirildi.

Yeni meclisin ne zaman çalışmalara başlayacağına dair henüz Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmazken, Cumhurbaşkanlığı müsteşarı Emir Kinani, Şarku’l Avsat’a bu tarihin Eylül’ün 1’i veya 2’si gibi olabileceğini bildirdi.