Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Iraklılar isim değişikliği ile geçmişin izlerinden kurtuluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak İçişleri Bakanlığı, isimlerini veya soyadlarını değiştirmek için İçişleri Bakanlığına başvuran 500 vatandaşın bulunduğu listeyi dün açıkladı. Ancak söz konusu isim değişikliğine yönelik uygulama ülkede ilk kez uygulanmıyor.

Listede Hayvaniyye ya da Kehayisa gibi sahiplerinin utanacağı isimlerin yanı sıra 1980-1988 döneminde yaşanan İran-Irak Savaşı sırasında görev yapan ülkenin Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin ile bağlantılı Kadisiye ve 2006-2008 mezhep savaşları nedeniyle değiştirilmesini istenen Ömer, Ebu Bekir, Süfyan ve Mervan gibi isimler de var.

Aralarında Saddam Hüseyin Hassan adını taşıyan ve çoğunluğu Şii olan Kerbela vatandaşlarının yanı sıra Kusay ve Uday isimlerine sahip çok sayıda kişinin de bulunduğu çok sayıda Irak vatandaşı da isim değişikliği talep etti. Bazı vatandaşlar, doğum sırasında başka vilayette bulunmaları nedeniyle ailelerinden farklı soyadları taşıması nedeniyle değişiklik istedi. Listede soyağaçları incelendikten sonra soyadı beyler, efendiler anlamına gelen ‘el-Sade’ olup, bunu yeni bir soyadı ile değiştirmek isteyenler de var.

Iraklı Salim Mersumi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, 50 yılı aşkın süredir başka bir aşiretin soyadını taşıdığını ifade ederek “Bunun sebebi aşiretin bölgedeki hâkimiyetinden kaynaklanıyor. Bu nedenle yeni doğumların çoğu sicil kaydına aykırı soyadları taşıyor” dedi. Bir diğer vatandaş Ebu Saddam ise ismini değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Bunu düşünmedim. Zaruri bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Özellikle Saddam’ın devrilmesinden sonra bu isimden utanılacak bir şey kaldığını zannetmiyorum. Irak’ta bu tarz durumlar büyük oranda var. 1960’larda Cemal Abdunnasır adı çok kullanıldı. 1970’li yıllar ve daha sonrasında Saddam, hatta oğulları Kusay ve Uday isimleri büyük oranda yayıldı. Şimdi az da olsa şu anki bazı liderlerin isimleri kullanılıyor.”