Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Başbakalık için yeni yüz arayışı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta yeni dönemde başbakanlık koltuğuna kimin oturacağıyla ilgili söylemler gün geçtikçe artıyor. Irak Şiilerinin en üst dini otoritesi olan ve Necef’te yaşayan Ayetullah Ali es-Sistani’nin, yeni hükümette eski isimleri istemediği iddia edildi.

Mukteda es-Sadr’a bağlı Sairun Koalisyonu milletvekili Sabah es-Saidi, önceki gün yaptığı açıklamada, Necef’teki dini merciye yakın bir kaynağın, Sistani’nin başbakanlık için İbadi, eski Başbakan Nuri Maliki, Falih Feyyad, Hadi Amiri ve Tarık Necm gibi isimleri kabul etmediğini iddia etti.

Söz konusu iddia üzerine Sistani’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Başbakan seçimi, başkasının değil, yasa uyarınca meclis büyük koalisyonunun yetkisindedir. Dini merci, doğrudan veya dolaylı yoldan görüştüğü kimselere kendisinin, geçmiş dönemlerde iktidarda bulunan partili veya bağımsız kişileri başbakanlık için desteklemediğini teyid etti. Çünkü halkın büyük çoğunluğu bunlara karşı gidişatın düzeltilmesi ve yolsuzlukla mücadele konusunda ümidini yitirdi”

‘Şeffaf, cesur ve liyakatli’

Açıklamada, Sistani’nin 27 Temmuz tarihli hutbesine işaret edilerek, başbakanlığa seçilecek yeni yüzün, şeffaf, cesur ve liyakatli olması halinde kendisiyle iletişimin sürdürülerek ülkenin çıkarları için tavsiyede bulunmanın mümkün olduğu, aksi halde dini mercinin hükümet yetkililerini boykot etme tavrının süreceği vurgulandı.

“‘Denenmiş denenmez’ ilkesinin uygulanmasıdır”

Sistani’den yapılan açıklamaya ilişkin Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan Şii din adamı Ferhan Saidi, “Dini merci en başından beri ister seçimlere katılıp katılmamak olsun isterse uygun kişi olarak kimi seçecekleri konusunda olsun tercihi insanlara bıraktı. Dolayısıyla seçim sonuçları, insanların yaptığı tercihler neticesinde bazı isimleri gündeme getirdi. Söz konusu Irak’ın siyasi kimliği olunca, burada göz önüne alınması gereken bir husus var o da Iraklıların değişime karşı olan muhabbetidir. İbadi dönemi, özellikle ülke topraklarının geri alınması sürecinde bazı başarılara tanıklık etti. Bu önemli bir başarı elbette. Fakat halen insanların hayatlarını etkileyen su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar karşılanamıyor ve patlak veren krizlere köklü çözümler üretilemiyor. Bu noktada dini mercinin insanlar için açıklığa kavuşturmak istediği şey kendisinin de ifade ettiği gibi: ‘Denenmiş denenmez’ ilkesinin uygulanmasıdır.”

Şarku’l Avsat’a konuşan Bedr örgütü yöneticilerinden Kerim el Nuri, Sistani’nin açıklamaları hakkında, “Dini mercinin son dönemdeki hutbeleri ve kendisine yakın kişilerin söyledikleri, birçok siyasinin ‘denenmiş denenmez’ ilkesine göre başbakanlık makamına çok uzak olduklarını gösteriyor. Yanlış anlaşılan bu ilke, aslında kendisine yetki verildiği halde sorumluluklarını yerine getirmeyen kişinin başarısızlığını vurgulamayı hedefler. Dini merci son hutbelerinden birinde başbakanlık için yeni yüzde bulunması gereken vasıfları şu şekilde sıraladı; Şeffaf, cesur ve liyakatli olmak. Bundan dolayı bu vasıflara uyan birini bulmak gerekir” ifadelerini kullandı.

“Hadi el Amiri’nin bu konuda büyük fırsatı olduğunu düşünüyoruz”

Sistani’nin son çağrısı üzerine yeni bir yüz arayışı, halihazırda başbakanlık için aday gösterilen isimlerin tasfiyesi anlamına gelip gelmediği sorusunu yanıtlayan Nuri, “Dini merci, söz konusu başbakanlık seçimi olunca, oldukça açık sözlü ve dakik olur. Bu seçimin adayların tavırlarıyla ilintili olması da uzak bir varsayım değil. Yani dini mercinin hutbesinde saydığı cesur ve liyakatli gibi vasıflara itibar edeceksek şayet, bizler sayın Hadi el Amiri’nin bu konuda büyük fırsatı olduğunu düşünüyoruz. Zira kendisi parlamentodaki görevini terk ederek 3 yıldan fazla bir süre DEAŞ’a karşı savaştı. Ayrıca ‘denenmiş denenmez’ ilkesini kendisine uygulayacak olursak Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı yıllarda imza attığı başarılar gayet iyi biliniyor” diye konuştu.