Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Basra İl Meclis binasına girmeye çalışan göstericilere polis engeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Basra kentinde göstericilerin, Basra İl Meclis binasına zorla girmeye çalışma girişimi polis tarafından engellendi.

Irak polisinden bir kaynak, Basra kentinde göstericilerin, Basra İl Meclis binasına zorla girmeye çalışması nedeniyle emniyet güçlerinin protestocuları uzaklaştırmak ve dağıtmak için havaya ateş açtığı bilgisini verdi.

Reuters’a bilgi veren kaynak, emniyet güçlerinin, protestocuları uzaklaştırmak ve dağıtmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı gaz kullanmasının yanı sıra havaya ateş açtığını söyledi.

Yerel yetkililer, söz konusu protestoların Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Irak’ın gelirlerinden yüzde 95’ini oluşturan Basra şehrindeki petrol üretimini etkilemediğini bildirdi. Ayrıca üretimin durması halinde ülke ekonomisine ciddi zarar vereceği gibi küresel ham petrol fiyatları da yükselebilir.

Protesto gösterileri, 12 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerinin ardından Iraklı politikacıların bir koalisyon hükümeti kurmaya çalıştığı hassas bir zamanda meydana geldi.

Yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümete başkanlık eden Başbakan Haydar İbadi, dün, elektrik, su ve sağlık gibi kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla Basra’ya yaklaşık 3 milyar dolar tahsis edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Güvenlik güçleri alarm durumuna geçti

Aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerin de Başkomutanı olan İbadi, güney illerdeki protestolara karşı, güvenlik güçlerini kırmızı alarm durumuna geçirdi.

Basra, Kerbela ve Necef illerinde protesto gösterileri devam ederken, ülkedeki internet hizmeti de kesintiye uğradı.

Sistani’den protestoculara destek

Iraklı Şiiler tarafından en yüksek otorite kabul edilen Ayetullah Ali el Sistani, kamu hizmetlerinin ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyleyerek protestoculara destek verdi.

Irak’ın petrol zengini kenti Basra’da, geçtiğimiz pazar günü başlayan ve hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve resmi dairelerdeki yolsuzluklar protesto ediliyor.