Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Boks Federasyonu Başkanı’nın gizemli kaçırılışı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kimliği belirsiz silahlı bir gurup dün, Irak Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve Boks Federasyonu Başkan Yardımcısı Beşar Mustafa’yı kaçırdı. Mustafa, olayın ardından dün akşam saatlerinde Bağdat-Kerbela yolunda serbest bırakıldı.

Beşar Mustafa’nın kısa süre içinde serbest bırakılması olayda DEAŞ parmağı olduğuna dair şüpheleri ortadan kaldırdı. Suç unsurları veya silahlı gruplarla bağlantılı siyasetçiler tarafından yapılmış olabileceğine ilişkin şüpheler arttı. Silahlı kişiler, Federasyon Başkanı’nı Bağdat’ın 70 km güneyindeki Musayyib ilçesinde arabasını durdurarak kaçırmıştı.

Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Bu tür olaylar, özellikle ülke çapındaki güvenlik durumunda elde edilen önemli ilerlemeden sonra tamamen ortadan kalktı. Komisyon, bütün askeri ve güvenlik yetkilileriyle bu gibi konuları ilk elden takip ediyor. Bunu yapan hangi düzey ve statüde olursa olsun ülke güvenliğini bozuyor ve özellikle yaklaşan seçimi istismar etmeye çalışan düşman örgüt DEAŞ’a hizmet ediyor.”

Kürt uyruklu Mustafa’nın kaçırılması, Irak Kürdistanı’nın tartışmalı bölgelerindeki Haşdi Şabi üyeleri tarafından gerçekleştirilen kaçırma vakalarını yeniden gündeme getirdi. Zamili, bu iddialar hakkında “Kaçırma olayını haklı çıkarmaya çalışmak tamamen yanlıştır. Ancak olayı bu şekilde genelleyemeyiz. Silahlı gruplar hiçbir suçu olmayan bir spor adamını kaçırdılar. Bununla gerginlik yaratmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Hakim Zamili yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Mustafa’nın kaçırıldığı yer ekipler tarafından tamamen kuşatıldı. Olaya karıştığından şüphelenilen kesimlere mesajlar iletildi. Fırat Operasyonu Komutanı bu anlamda önemli bir rol oynadı. Mustafa’nın hızlı bir şekilde serbest bırakılması, güvenlik ve askeri yetkililerin kendinden emin ve güçlü bir şekilde hareket etiklerini gösteriyor.”

Irak Ulusal Kongresi Genel Başkanı Aras Habip Kerim olayla ilgili yaptığı açıklamada “Bu kaçırılma olayı yakın dönemde önündeki engellerin kaldırılmaya çalışıldığı Irak sporunda büyük sarsıntıya sebep oldu. Bu seviyedeki bir spor adamının kaçırılması ülkedeki güvenlik durumu hakkında yanlış mesajlar veriyor” dedi.

Parlamento Gençlik ve Spor Komitesi Başkanı Casim Muhammed Cafer, “Mustafa’nın kaçırılması genelde Irak halkına ve özelde ise spor camiasına yönelik bir suç ve hakarettir” dedi.