Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta cezaevinden kaçan eski yetkili İran sınırında yakalandı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak İçişleri Bakanı Kasım Muhammed el-Araci, zimmet ve para aklamayla suçlanan üst düzey bir yetkilinin, Bağdat’taki bir cezaevinden firar ettikten sonra salı günü yakalandığını açıkladı. AFP’nin aktardığı bilgilere göre yetkili, ülkenin güneyindeki bir sınırdan İran’a kaçmaya çalışırken yakalandı.

İçişleri Bakanı tarafından yapılan kısa açıklamada, Tarımsal Ekipman Şirketinin eski başkanı Issam Jaafar Alawi’nin, Şelamce Sınır Kapısı’na varışından birkaç saat sonra yakalandığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, AFP’ye yaptığı açıklamada, Alawi’nin, pazartesi akşamı rahatsızlığı nedeniyle kendisini hastaneye götüren polis konvoyunun yolunu kesen silahlı kişilerin yardımıyla kaçmayı başardığını kaydetti. Bakanlık, eski milletvekilinin liderliğindeki bir silahlı grubun Alawi’yi hapishaneden kaçırdığına dikkat çekti.

Dürüstlük Komisyonu, müfrezelerinin Alawi’yi salı sabahı yakaladığını ve Alawi’nin 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Komisyon’un belirttiğine göre; Alawi aleyhindeki suçlamalar arasında, kamu fonlarına en az 25 milyon dolar zarar veren ekipman satın alımı için Tarım Bakanlığı’nın onayladığı sözleşme de bulunuyor.

Irak, devlet kurumlarında bazı politikacılar tarafından yaygın biçimde gerçekleştirilen yolsuzluklardan mustarip.