Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Cumhurbaşkanlığı için Berhem Salih’in adı geçiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta, daha önce alınan kararla Kürdistan Yurtseverler Partisi’ne (KYB) verilen cumhurbaşkanlığı makamı için genel sekreterliği görevinde bulunduğu KYB’den ayrılarak, ‘Adalet ve Demokrasi Koalisyonu’ adlı bir siyasi parti kuran ünlü Kürt siyasetçi Berham Salih’in adı geçiyor.

Adının cumhurbaşkanlığı için geçmesi, eski partisi KYB’ye geri döneceğine dair iddiaları güçlendirirken, Salih, dün, KYB Genel Sekreteri Kosret Resul Ali’nin Süleymaniye’deki evinde, KYB liderleriyle bir araya geldi. Toplantı sonrası yayınlanan ortak bildiride, Kürt siyasetinin yeniden düzenlenmesi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Kürt partiler arasında yeni bir siyasi ittifak kurulması gerekliliğine vurgu yapıldı.

Salih’in liderliğini yaptığı Adalet ve Demokrasi Koalisyonu Partisi Milletvekili Rebvar Kerim, toplantının, KYB’nin Salih’i cumhurbaşkanlığına aday göstermesine karşılık partinin yeniden KYB’ye katılmasına yol açmayacağını söyledi. Kerim, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı koltuğu için ne KYB ne de başka bir siyasi tarafla konuşmadık. Bu yüzden halkına hizmet etmeyi amaçlayan partimizin Dr. Berhem Salih’in cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili bir çalışması yok. Parti liderimizin birçok çevrenin güvenini kazanmasından dolayı memnunuz, ancak onun cumhurbaşkanlığı adaylığına dair konuşulanlar spekülasyondan ibarettir” şeklinde konuştu.

Öte yandan KYB liderlerinden Asos Ali, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, KYB liderlerinin Pazar günü (yarın) toplanarak, cumhurbaşkanlığı adayı konusunda son kararını alacağını söyledi.

Irak’ta, cumhurbaşkanlığı için mevcut Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un yanı sıra, Latif Reşid, Muhammed Sabir de yarışıyor. Sabir, daha önce KYB tarafından 2004 yılında da aday olarak gösterilmişti. Buna karşılık, IKBY’nin iki büyük partisinden biri olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de cumhurbaşkanlığı için eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, KDP Başkanlık Ofisi Müdürü Fuad Hüseyin ve Fazıl Mirani’yi aday gösteriyor.

Başkent Bağdat’taki siyasi çevreler, aday olması halinde Berhem Salih’in şansının yüksek olduğunu savunuyor.