Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta cumhurbaşkanlığı için biri kadın 8 Kürt aday yarışacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta cumhurbaşkanlığı için adaylık sürecinin sona ermesinden birkaç saat önce Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), parti lideri Mesut Barzani’nin yakın akrabası olan ve 2017’nin ekim ayına kadar Başkanlık Divanı Başkanı olarak görev yapan Fuad Hüseyin’i aday gösterdi. Hüseyin’in Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KBY) en güçlü rakibi olabileceği ifade edildi.

Fuad Hüseyin, 2005 yılından bu yana Başkanlık Divanı Başkanı görevini yürütüyor. 1952 yılında Bağdat’ta doğan Hüseyin, Kürtçe ve Arapçanın yanı sıra İngilizce ve Fransızcayı da akıcı bir şekilde konuşabiliyor. Fuad Hüseyin’in Irak cumhurbaşkanlığı için üyesi olmadığı halde KDP’nin adayı olduğuna dikkat çekiliyor.

Cumhurbaşkanı seçiminin 25 Eylül’de yapılması planlanan meclis oturumunun gündemine dahil edilmesi gerekiyordu. Ancak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, geçen cumartesi günü gerçekleştirdiği Erbil ziyareti, Demokratik Parti Başkanı ile yaptığı görüşme, aynı günün akşamında Bağdat’a hızlı dönüşü ve ardından KDP lideri Neçirvan Barzani’nin aynı gece Bağdat’a yaptığı ani ziyaret sonrasında parlamentonun gündeminden cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili fıkrayı tamamen kaldırdı.

İki ana Kürt parti, belirlenen tarihe uyulmadığı suçlaması yaparken Kürt sınıf birliği olarak nitelendirdikleri durumun korunmadığını belirtti. KYB’nin siyasi bürosu, Neçirvan Barzani’nin ani Bağdat ziyaretini Kürt evinin birliğine zarar verici olarak yorumladı. Büro tarafından yayınlanan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“KYB, Bağdat’ta Kürt sınıfı birliği çağrısında bulundu. Ancak KDP’nin davranışı bunun tam tersini ortaya koyarak bu birliği desteklemedi. Neçirvan Barzani liderliğindeki KDP heyetinin Bağdat ziyaretini medyadan öğrendik. Dr. Berhem Salih’i cumhurbaşkanlığına aday göstereceğiz.”

KDP siyasi bürosu da KYB’ye verdiği cevapta Kürt sınıfının birliğini “her zaman her yerde” savunacaklarını belirtti. KDP, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Temel seçim haklarımız doğrultusunda bu kez cumhurbaşkanlığını istiyoruz. Bu, pozisyona olan tutkumuzdan değil. Geçmişimiz bunu açıkça gösteriyor. Ancak Kürdistan bölgesinin haklarını savunmak için etkin bir nüfuz ve role sahip cumhurbaşkanlığı pozisyonunu kazanmaya çalışıyoruz. Celal Talabani ve Mesud Barzani arasında 2005 yılında yapılan stratejik anlaşma söz konusu olduğunda KYB’nin cumhurbaşkanlığı pozisyonunu talep etme ısrarı, ikna edici bir mantığa dayanmıyor.”

KDP yetkilisi Pıştivan Sadık da Kürdistan bölge idaresinin seçim yetkilerine uygun olarak ortak bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söyledi. Gazetecilere açıklamada bulunan Sadık, “KYB, cumhurbaşkanlığını kazanmaya çalışıyor. KDP ise onların katılımı olmadan bölgesel bir hükümet kurmayı hedefliyor” dedi.

Konuya dair meydana gelen beklenmedik bir gelişmeyle de Irak parlamentosunda eski Milletvekili Serva Abdulvahid cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını ilan etti. Yaptığı açıklamada ilk olarak Iraklı olma ve Irak’ın toprak ve halk bütünlüğünü sağlama çağrısı yapan Abdulvahid, geçen yıl Süleymaniye’de Yeni Nesil Hareketi’ni kuran genç iş adamı Şasvar Abdulvahid’in kız kardeşi. Goran Hareketi’nden ayrılan Serva Abdulvahid, Bağdat’taki Irak koalisyonlarından biri tarafından aday gösterilmiş ancak ülkedeki son seçimlerde başarı elde edememişti.

Bu çerçevede cumhurbaşkanlığı yarışına aday olmak için resmi olarak yayınlanan Kürt adayların sayısı da 8’e ulaştı. Bu isimlerin Berhem Salih, Fuad Hüseyin, Serva Abdulvahid, (Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye yakın isimlerden) Latif Raşid, İslam Cemaati eski Milletvekili Selim Şuşkeyi, Kemal Ketoli, Dr. Ömer Berzinci ve Serdar Abdullah olduğu duyuruldu.

Birçok gözlemciye göre Irak parlamentosunda aldıkları oylar göz önüne alındığında adayların hepsinin kazanma şansı yüksek.