Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta düzenlenecek seçim öncesinde kurulan yeni partiler tartışmaya neden oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta mayıs ayında düzenlenmesi planlanan seçimler için kayıt süresinin dolmasına az bir süre kala ülkedeki birçok yeni parti ve siyasi oluşum başvuruda bulundu. Irak Bağımsız Seçim Komisyonu, dün 58 yeni partinin daha başvurduğunu ve kayıt yaptıran parti sayısının toplam 204’e yükseldiğini açıkladı.

Yüksek Seçim Komiserliği Meclis Başkanı Maan El-Hitavi açıklamasında”Bu partiler, Seçim Komiserliği tarafından çıkarılan tüm prosedürleri ve Temsilciler Meclisi tarafından belirlenen şartları yerine getirmiş durumda” dedi.

Seçim tarihine ilişkin siyasi bloklar arasındaki tartışma ise sürüyor. Oylamanın 12 Mayıs’ta yapılması planlanmıştı ancak hükümetin aldığı yeni kararlar doğrultusunda seçimin altı ay ertelenmesi gündemde.

Diğer bir tartışma da yeni parti sayısındaki artış. Kürdistan Yurtseverler Birliği Parlamento üyesi Rizan Dler, “Her gün çok sayıda parti kayıt yaptırıyor. Ancak hepsi yeni bir siyasi hareketi temsil etmiyor” dedi. Dler, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada artışın, büyük partilerin onlarca yeni partinin kurulması yoluyla kendilerini farklı şekilde yeniden gösterebilme girişimlerinden kaynaklandığını ifade etti.

Irak’taki partilerin bir çoğunun ülkede istikrarlı bir siyaset yürütebilmek için güvenilebilir birer gerçek oluşumlar olmadığına işaret eden Dler, kota sistemine göre paylarını alan azınlık grupların bile büyük partiler vasıtasıyla yeni partiler oluşturmaya başladığına dikkat çekti. Dler, sonraki süreçte ana partiye geri döndüklerine ve bu partileri nihai olarak bir araya getiren şeyin kökleri olduğuna dikkat çekti.

Yüksek Seçim Komiserliği eski Seçim Daire Başkanı Mikdat El-Şerifi ise yeni partilerin seçimlere katılımının normal olduğunu belirtti. Şark’ul Avsat’a açıklamalarda bulunan Şerifi, “Kaydolan parti sayısı şu anda çok fazla görünüyor olabilir. Ancak bu partiler koalisyonlara katılacak ve 2014 seçimlerinde olduğu gibi neredeyse tamamı ortadan kalkacaktır. Bu hak, parti kurma kanunları taarafından verilmiştir. Eğer büyük partiler buna müdahale ederse Irak sokaklarında arzu edilmeyen sahneler yaşanabilir. Büyük partilerin yeni isimler altında diğer küçük partilerin kurulmasına başvurarak “gölge partiler” oluşturmaya başladığı açıkça görülüyor.