Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta elle sayım sonuçları, elektronik sayım sonuçlarını doğruladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Seçim Komisyonu’ndaki Komiserler Kurulu, şikâyet ve itirazların yapıldığı sandıkların sayım işlemi ve elle sayımı için dün sabah Kürdistan bölgesindeki Erbil’e gitti. Dokuz yargıçtan oluşan Komiserler Kurulu, son iki haftadır, sayım işlemi ve elle sayımla ilgili lojistik işlemleri tamamlamak için bir ilden diğerine hareket eden bir mobilize ekip işlevi görüyor. Komiserler Kurulu, komisyonun dün sayım işleminin sona erdiğini duyurduğu Süleymaniye de dahil olmak üzere bir grup ili ziyaret etti. Ayrıca, Basra, Meysan, Zikar, Vasıt, Musenna ve Kadisiyye illerindeki sandıkların Bağdat’taki sayım merkezine getirilmesinden sonra elle sayım işleminin tamamlandığını duyurdu.

Seçim Komisyonu kaynakları dün, Selahaddin ve Anbar illerindeki şikâyet ve itirazların yapıldığı sandıkların geri kalanının nakil işlemlerinin hiyerarşik bir şekilde devam ettiğini bildirdi. Seçim Komisyonu’nun Selahaddin’den 425 ve Anbar’dan 501 sandığı getirdiğini belirtti. Kaynaklar, Bağdat’ın, sayım işlemlerinin yapıldığı son il olacağının altını çizdi.

Elle sayım işlemlerinden sızdırılan haberlerin çoğuna göre, elle sayım sonuçları kaybeden blokların hedefi olan elektronik sayım sonuçlarıyla mutabakat sağlıyor. Özellikle de ülkenin güneyindeki illerde itiraz edilen sandıkların çoğu için yaklaşık yüzde yüz oranda bir mutabakat söz konusu.

Komiserler Kurulu dün, itiraz edilen sandıklar için elle sayım ve elektronik sayım işlemleri arasındaki mutabakat oranlarını açıklayan bir bildiri yayınladı. Bildiride 67 sandığın sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından Meysan ilindeki sonuçların yüzde yüz oranda mutabakat sağladığı belirtildi. Zikar’da itiraz edilen 133 sandıktaki sonuçlarda da aynı oranda bir mutabakat olduğu ifade edildi.

Siyasi bloklardan bazı şahıslara göre, çoğunluğun değil itiraz edenlerin hoşnut olması için gerçekleştirilen sayım işlemleri elle sayım ve elektronik sayım sonuçları arasında büyük bir uyum olduğunu gösteriyor.

Kanun Devleti’nden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak Şarku’l-Evsat’a, “Bazı siyasi güçler, seçim sonuçlarına bakılmadığında da siyasal sürecin ilerlediğini gördüler. Siyasal sürecin devamlılığı, kaybeden blokların bir şekilde hoşnut olacağı müzakereleri zorunlu kılıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak, Irak Parlamento eski Başkanı Selim el-Cuburi’nin elektronik sayımda seçimi kaybetmesinden sonra yeniden parlamento başkanı olmasını da görmezden gelmedi ve bunun “olası bir siyasi anlaşmanın bir parçası” olduğu tahmininde bulundu. Bazı kaynaklar el-Ceburi’nin meclis koltuğunu elde etmesi için sınırlı sayıda oya ihtiyacı olduğundan söz ediyor.

Şarku’l Evsat’a konuşan Parlamento İzleme Örgütü Başkanı Mazhar es-Saidi, “Kısmi yeniden sayım, seçimlere hile karışıp karışmadığını ortaya çıkaramaz. Parlamento kararına dayanan kapsamlı bir sayım talep edilmişti. İnceleme daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebilir ve sonuçlar daha şeffaf ve açık bir şekilde bilinebilirdi” dedi.

Ülkenin orta ve güney bölgelerindeki siyasi partiler ve bloklar, elle sayım işlemlerinden sonra seçim sonuçlarında köklü değişikliklerin olmayacağı kanaatini taşıyor ve buna göre siyasi teamüllerde bulunuyorlardı. Kürdistan bölgesindeki siyasi şahıslar ve bloklar ise karşılıklı suçlamalar yöneltmeye devam ediyor. Nitekim, Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi Seçim Dairesi Ofisi’nin bir üyesi olan Ahmed Nimli, Süleymaniye’de seçim sonuçlarına karşı çıkan siyasi çevrelere yalan, yanıltma, oyalama ve belirli gündem oluşturma suçlarıyla itham etti. Süleymaniye’deki Goran (Değişim), “İslami Birlik” ve “Yeni Nesil Hareketi” gibi Kürt siyasal oluşumları da, Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi’ni seçimlere hile katmak ve Bağımsız Komisyonun çalışmalarını etkilemekle suçladığı biliniyor.