Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta genel seçimlerin kesin sonuçları açıklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin kesin sonuçlarına göre, El Sadr Hareketi ile Irak Komünist Partisi’den oluşan Sairun koalisyonu birinci çıktı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, seçim sonuçların geciktirilmesine gerekçe olarak; göçmen seçmenlerin isimlerinin ve dini-etnik azınlıkların olduğu bölgedeki oyların doğrulama işlemleri olarak gösterdi.

Kesin sonuçların gecikmesine ilişkin Şarku’l Avsat’a açıklama yapan bir yetkili, “Sonuçların Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından geciktirilmesindeki amaç; sonuçların ilanında olası spekülasyonların önüne geçmek ve seçime itirazı olanların veya seçimi kaybedenlerin basın toplantıları düzenleyerek ya da sosyal medya üzerinden sonuçları eleştirme ihtimaline fırsat vermemekti” diye konuştu.

Sandalye sayılarında değişiklik olmadı

Birkaç gün önce açıklanan kesin olmayan sonuçların şaibeli olduğu iddialarına rağmen kesinleşmiş seçim sonuçlarında siyasi koalisyonların kazandığı sandalye sayısında herhangi bir değişikliğin olmadığı gözlemlendi. Zira Sadr’ın desteklediği Sairun koalisyonu 329 sandalyeli mecliste 54 milletvekili sayısıyla birinciliğini yine korudu. Aynı şekilde Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih koalisyonunun 47 sandalye ile ikinciliği, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığındaki Nasır koalisyonu da 43 sandalye ile üçüncülüğü korumuş oldu. Bunları takip eden Maliki’nin Kanun Devleti koalisyonu 25, Allavi’nin El-Vataniyye koalisyonu 21 ve Hikmet koalisyonu 19 sandalye ile önümüzdeki dönem parlamentoda yerlerini alacaklar.

Önemli isimlere meclis kapısı kapandı

Şayet, daha önce ilan edilen kesin olmayan birinci sonuçlarla bugün ilan edilen kesin sonuçları karşılaştıracak olursak ikisinin arasında uyum olduğu görülecektir. Buna göre önceki dönem parlamentoda olan 40 milletvekili yeni dönemde parlamentoya girme hakkını elde edemedi. Bunlar arasında en çok öne çıkan isimlerden Meclis Başkanı Selim el- Cuburi, yardımcısı Hemmam Humudi ve ikinci yardımcısı Aram eş- Şeyh Muhammed oldu.

Aynı şekilde kesinleşmiş sonuçlara göre bir dönem tartışmalara yol açan İrade Hareketi lideri Hannan el- Fetlavi ve İslami Davet Partisi yönetim kadrolarından Ali Allak yeni dönemde meclise gidemeyecekler.

İbadi’nin kabinesine yeşil ışık

Kesin sonuçlara göre Irak Başbakanı Haydar el- İbadi’nin kabinesinde yer alan 12 bakandan 8’ine meclis için yeşil ışık yandı. İşte o isimler; İçişleri Bakanı Kasım el- Araci, Çalışma Bakanı Muhammed Şuya es- Sevdani, Elektrik Bakanı Kasım el- Fehdavi, Tarım Bakanı Fellah ez- Zeydani, Eğitim Bakanı Muhammed İkbal Saydali, Petrol Bakanı Cabbar el- Leibi, Gençlik ve Spor Bakanı Abdul Huseyn Abtan, Ulaştırma Bakanı Kazım Fincan. Bu dönemde meclisteki sandalyelerini kaybeden kabinedeki bakanlar ise; Sağlık Bakanı Adile Hammud, İmar ve İskan Bakanı Ân Nafi, Adalet Bakanı Haydar ez- Zamili, Ticaret Bakanı Selman Cemili.

Ticaret Bakanı’ndan seçimlerde şaibe iddiası

Ticaret Bakanı Cemili, sonuçlara ilişkin yayımladığı bildirgede bu sonuçların şaibeli olduğunu, hile yapıldığını söylemiş ve sonuçların açıklanmasına saatler kala kendisine ait 4 bin oyun başka bir adaya kaydırıldığını iddia etmişti.

Cemili, “Siyasi bir rakip, Seçim Komisyonu’ndaki görevlilere rüşvet vererek seçim sonuçlarını başka bir adayın lehine çevirecek şekilde değiştirdi. Biz gerçeklerin ortaya çıkması için hukuki yollardan itiraz hakkımızı kullanarak delilleriyle birlikte itiraz dilekçemizi yargıya sunacağız” dedi. Karar koalisyonu, Cemili’yi listenin başında aday gösterdiği Anbar kentinden 18 sandalyeden sadece 2’sini alabildi.

Kürt sandalye sayısı düştü

Ayrıca, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) mecliste 25 sandalye almasına rağmen 2’si Kerkük’te olmak üzere Ninova, Diyali ve Selahaddin kentlerinde birer sandalye kaybederek toplamda 5 sandalyesini Arap vekillere bıraktı. Önceki seçimde sayısı 63 olan Kürt sandalyeleri bu seçimde 58’e geriledi.

Kesin sonuçlara göre Kuzey Kürt Bölgesel Yönetiminde (IKBY) Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi 25 sandalye ile birinciliği korurken, Kürdistan Yurtseverler Birliği 18, Goran Hareketi 5, Kürdistan İslami Birliği ve Kürdistan İslami Cemaati 2’şer sandalye, IKBY Eski Başbakanı Berhem Salih’in liderliğindeki Demokrasi İçin Koalisyon 2 ve Kürt bölgesinde önemli bir çıkış yaparak ilk defa Federal Melise girecek olan Yeni Nesil Hareketi 4 sandalye elde etti.