Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta güvenlik noktasına yönelik saldırıyı DEAŞ üstlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın batısındaki Enbar vilayetinde bir güvenlik kontrol noktasına DEAŞ tarafından üstlenilen intihar saldırısında aralarında sivillerin de olduğu en az 8 kişi kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı.

DEAŞ’a yakınlığıyla bilinen Amak Haber Ajansı, saldırıda 28 kişinin öldüğünü iddia etti.

Saldırıya ilişkin konuşan Yüzbaşı Ahmed Duleymi, Irak-Suriye sınırı üzerindeki Kaim ilçesinin güneyinde Irak ordusu ve Haşdi Şabi birliklerinin ortak kontrol noktasında bomba yüklü araçla intihar eylemi gerçekleştirildiğini ifade etti.

Aracın patlatılması sonucu olay yerinde en az 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını belirten Duleymi, yaralıların ambulanslarla hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Irak ordusu, terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014’te ele geçirdiği Kaim ilçesini, geçen yılın sonunda tekrar kontrol altına almıştı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Aralık 2017 tarihinde DEAŞ’ın Irak’taki askeri varlığının tamamen sona erdiğini ilan etmesine rağmen, zaman zaman özellikle sahra veya yerleşim alanlarından uzak bölgelerde güvenlik güçlerine saldırılar düzenleniyor.