Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta internet kesintisi üç gündür sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi hükümetinin, ülkenin güneyinde başlayarak başkent Bağdat’a sıçrayan protesto gösterileri nedeniyle bazı şehirde internete erişimi yasakladı.

Hükümet, üç gündür devam eden internet erişim yasağının nedenlerine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmazken, İletişim Bakanlığı yetkilileri, ülkenin güneyinde internet kablolarındaki bir arıza nedeniyle kesintiye gidildiği bilgisini verdi.

İnternet kesintisine dair görüşlerin çoğu, Irak’ın güney şehirlerinde kamu hizmetlerindeki yetersizlik ve elektrik kesintileri sebebiyle başlayan protesto gösterilerine dair video ve paylaşımların sosyal medyada yer almasının engellenerek, gösterileri zayıflatma amacı taşıdığı yönünde oldu.

En son erişim yasağı Nuri el-Maliki döneminde uygulanmıştı

2013 yılında hükümete karşı düzenlenen benzer bir protesto dalgasının ardından Facebook’u engelleyen eski Başbakan Nuri el-Maliki hükümeti hariç hiçbir Irak hükümeti böyle bir adım atmamıştı.

Ülkede ekonomik ve sosyal yaşamın çeşitli alanlarına giren internetin kesilmesi bankacılık sektörü ve ticarete ciddi zarar verirken, bir grup avukat ve özel şirket, Irak hükümetine dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Avukatlar Irak hükümetine dava açmaya hazırlanıyor

Şarku’l Avsat’a konuşan avukat Muhammed el-Saadi, internetin kesilmesi ile bankalarda işlemlerin durduğunu, seyahat rezervasyonlarının karıştığını, internet üzerinden alışverişin sekteye uğradığını ve yüzlerce haber sitesinin faaliyetlerinin durduğunu söyleyerek İletişim Bakanlığı’na dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Basın Özgürlükleri Gözlemevi Başkanı Ziyad el-Uceyli de Şarku’l Avsat’a demeç vererek, “İnterneti kesmek yasadışıdır ve bu adaletsiz eylemden sorumlu olanların hesap vermesi gerekir. Bu eylem İbadi’nin itibarına büyük zarar verdi. Bu durum İbadi’nin seçimleri ikinci kez kazanmasına etki edebilir” dedi