Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Kürt siyasetçilerden referandum öncesi yoğun mesai | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta 25 Eylül’de Kürdistan’ın bağımsızlığı için yapılacak olan referandum yaklaşıyor. Bundan dolayı Kürt siyasetçiler safları birleştirmek ve iç problemleri çözmek için yoğun mesai harcıyor. Yüksek Meclis, yaklaşan referandumda Bağdat ve komşu devletleri dolaşıp, referandum hakkında geniş bilgi vermesi amacıyla özel bir komite hazırlıyor.

Bölgesel Kürdistan parlamentosunda Aşuri, Süryani ve Keldani bloğunun tek vekili olan Yako Hürmüz Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) liderliğindeki bir heyetin, yeni değişim koordinasyon kuruluşu ve Camiatü’l-İslami’yle beraber, Kürdistan parlamentosunu yeniden etkinleştirmek ve sorunların çözümlerini tartışmak amacıyla önümüzdeki hafta Süleymaniye kentinde bir araya geleceğini bildirdi.

Hürmüz, Yüksek Meclis Heyeti’nin icra edeceği Kürdistan’dan Bağdat’a uzanan referandum ziyaretinin, konusunun henüz belirtilmediğini açıklandı. Çünkü bu taraflar, referanduma Kürt halkı ile Kürdistan siyasi partilerinin birlikte katılımını sağlamak için, Cematü’l-İslami ve Kürdistan demokratik partisini arasındaki görüşmeyi bekliyor.

Kürt heyetinin Bağdat’a yapacağı ziyaret, referandumun başarılı olması için önem arz ediyor. Bakan, “Yüksek Meclis’in kurduğu özel komite, Bağdat’a gidip iki taraf arasındaki problemlere mesafeli durarak referandum ve Kürdistan’ın bağımsızlığı hakkında bilgi verecek. Çünkü bu referandumun sonucu iki tarafın çıkarlarını ve komşu iki devletin barış içinde yaşamasını yakından ilgilendiriyor. Taraflar orada büyük sorunları tartışacaklar” diyerek, Bağdat ile Kürdistan arasındaki beklenen toplantının önemli olduğunu vurguladı.

Diğer taraftan İran rejimi, Irak ve Kürdistan arasında gerçekleşecek olan referandumu engellemeye çalışıyor. Bu çerçevede Tahran, temmuz ayında İran’ı ziyaret eden Kürdistan Ulusal Birlik Heyeti’ne (eski Irak Başkanı Celal Talabani’nin partisi) bölgede hazırlıkları süren referanduma karşı oldukları bildirdi. Talabani’nin bu bildiriye karşı cevabı, “Referandum Kürdistan halkının meşru talep hakkıdır. Kürt halkı kendi kaderini tayin hakkını uyguluyor. Bu durum bölgedeki devletler için bir tehdit temsil etmez” şeklinde oldu.

Referandum için Yüksek Meclis, Mesut Barzani’nin başkanlığında, 30 Temmuz’da Erbil’de yapılan ikinci toplantıda bir araya geldi. Toplantıda, Kürdistan parlamentosunu yeniden etkinleştirilmesi, kararın verildiği tarihten iki hafta içerisinde işe başlanılması, sorunların çözümüne başlanılıp referandum sürecinin desteklenilmesi görüşüldü.

KDP, referandumda bağımsızlığın gerçekleşmesine katkı sağlaması için Kürdistan parlamentosunun herhangi bir şart olmaksızın etkinleştirildiğini duyurdu. Bunu KDP Vekili Avaz Hamid Efendi Şarku’l-Avsat’a şu sözleriyle vurguladı, “KDP’nin kapısı müzakere için sürekli açıktır. Biz, tüm partilerin Kürdistan’ın menfaati için gayret ettiği konusunda iyimseriz. Kürdistan partilerinin en kısa zamanda problemleri çözeceğine inanıyoruz.” Devamında Hamid, tüm Kürdistan partilerinin sorunları bir kenara bırakıp, referandumun kazanılması için çalışacaklarına söyledi.

Kürt sokaklarının beklentisine uygun olarak, tanınmış bir aktör olan Şivan Kalisani, değişim hareketi hakkında şu değerlendirmelerde bulundu, “Biz referandum konusuna hukuki destek sağlamak için, parlamentoyu, referanduma ilişkin yasal konuları ve Kürdistan’ın diğer tüm kanuni meselelerini parlamento kubbesi altında normalleştirmek istiyoruz.” Şivan, referandumun gerçekleştirilmesinin ve bağımsız Kürt Devletinin kurulmasının, Kürt halkının meşru haklarından birisi olduğunu ifade etti.