Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta meclis başkanlığı yarışı kızışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Meclisi’ndeki Sünni gruplardan “Ulusal Eksen”, Meclis Başkanlığı’na eski el-Anbar Vilayeti Valisi Muhammed el-Halbusi’yi aday gösterdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen seçimlerde meclis giren siyasi gruplar, seçim sonrası hükümetin kurulması için meclisinin en büyük grubunu oluşturma mücadelesi vermişti. Ancak Şii partiler arasında Başbakan seçimi, Sünni partiler arasında Meclis Başkanı seçimi ve Kürt partiler arasında Cumhurbaşkanı seçimine dair anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Meclisin Sünni gruplarından Ulusal Eksen, Meclis Başkanlığı için Muhammed el-Halbusi ismi üzerinde uzlaştı. Ulusal Eksen Sözcüsü Leys el-Delimi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ulusal Eksen, 50’yi aşkın milletvekilinin bulunduğu meclisin en büyük Sünni grubuyla birlikte, Meclis Başkanlığı adayını belirledi. Bu aday, Muhammed el-Halbusi’dir” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Ulusal Eksen’in el-Anbar Milletvekili Muhammed el-Kerbuli, Halbusi isminin Ulusal Eksen’in Şiiler ve Kürtler dahil bütün ortaklarıyla yaptığı yoğun istişarelerden sonra belirlendiğine işaret ederek, “Halbusi, meclisin geniş yelpazesi tarafından kabul gördü” dedi.

Halbusi’ye rakip 8 Sünni milletvekili hakkında da yorum yapan Kerbuli, “Mecliste adaylığına dair neredeyse bir konsensüs oluşmuş olan Halbusi diğer adaylara göre daha şanslı görülüyor. Diğer adayların çoğunluğu Sünni olsa da, Sünni siyasette bu konuda Halbusi’nin ciddi bir rakibi yok” dedi.

Hayır Bayrakları partisi üyesi ve partinin Meclis Başkanlığı adayı Muhammed el-Halidi ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Adayların hiçbirinin taviz vermeyi ya da adaylıktan çekilmeyi kabul etmemesi nedeniyle konu meclisteki oylamada çözülecek” dedi.

Irak Meclisi’nde, 165 oy alan aday Meclis Başkanlığı’na seçiliyor. Adayların hiçbirinin 165 oy alamaması halinde en fazla oyu alan iki aday Meclis Başkanlığı için ikinci turda salt çoğunluğun oyunu almak için yarışıyor.