Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Necef Emniyet Müdürü görevinden alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak İçişleri Bakanı Kasım el-Araci, Irak’ın güneyinde hizmet yetersizliği, yolsuzluk ve elektrik kesintileri nedeniyle patlak veren gösterilerin ardından Necef Emniyet Müdürü Tuğgeneral Macid Hatim’i görevinden alarak yerine Tümgeneral Ala Garib’i atadı.

Irak’ın en güneyindeki petrol zengini Basra’da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı. Irak medyasının bildirdiğine göre, İçişleri Bakanı Kasım el-Araci, gösterilerin ardından Necef Emniyet Müdürü Tuğgeneral Macid Hatim’i görevden alarak yerine Tümgeneral Ala Garib’i atadı.

Yaşananların ardından Başbakan Haydar İbadi, işsizlerin atanması, konut, okul ve kamu alanında inşaatların yapılması, gerekli sağlık hizmetlerinin verilmesi ve adil bir sistemle işçilerin istihdam edilmesi gibi göstericilerin taleplerine ilişkin yedi karar aldı.

Basra’ya 3 milyar dolar tahsis edilecek

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ayrıca, Haydar İbadi’nin, su, elektrik ve sağlık hizmeti alanlarında kullanılmak üzere Basra’ya acilen 3 milyar dolar tahsis edilmesine karar verdiği belirtildi.

Protestolar devam ediyor

Hükümetin huzursuzluğu gidermek amacıyla açıkladığı kalkınma tedbirlerine rağmen, Irak’ın güneyindeki protestolar bugün de devam etti.

Basra kentinde, emniyet güçleri, Basra İl Meclis binasına zorla girmeye çalışan göstericileri dağıtmak amacıyla göz yaşartıcı bomba kullandı.

Göstericiler, Basra’nın güneybatısındaki Zubeyr petrol sahasına saldırmaya çalışırken, güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada birkaç gazeteci de yaralandı.

15 gösterici ve 25 polis yaralandı

Zi Kar ili Sağlık Müdürü Abdulhasan el-Cabri, il genel merkezi önünde göstericiler ve güvenlik güçleri arasında patlak veren çatışmalarda 15 gösterici ve 25 polisin yaralandığı bilgisini verdi.

Kuveyt’ten Irak’taki olaylar hakkında açıklama

Öte yandan, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Irak sınırında durumun normal olduğu, ancak güvenlik görevlilerinin olası bir olumsuz duruma karşı teyakkuzda olduğu vurgulandı.
Kuveyt Resmi Haber Ajansı’na (KONA) açıklama yapan yetkili kaynaklar, “Kuveyt yönetimi, Irak’taki son gelişmeleri yakından ve önemle takip ediyor. Kardeş Irak yönetiminin, protestolar nedeniyle oluşan gergin atmosferi düzelteceğinden ve Irak halkının barış ve istikrarını koruyacak adımlar atacağından şüphemiz yoktur” denildi.

https://turkish.aawsat.com/2018/07/article55416802/irakta-basra-il-meclis-binasina-girmeye-calisan-gostericilere-polis-engeli