Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta oy sandıklarının bulunduğu depo yandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat: Hamza Mustafa

Bağdat’ta seçim sandıklarının bulunduğu en büyük depoda dün yangın çıktı. Irak Başbakanı Haydar İbadi yangını ‘Irak ulusu ve demokrasisine karşı bir komplo’ olarak niteledi. Yangının arkasındakilere karşılığın en ağır şekilde verileceği tehdidinde bulundu. Parlamento Başkanı Selim el Cuburi de yangının ardından geçen mayıs ayının 12’sinde gerçekleştirilen seçimin yeniden düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Geçen çarşamba günü meclis tarafından geçirilen bir yasa uyarınca Oy pusulalarının yeniden ve elle sayılması gerekiyor.

İbadi yaptığı açıklamada, “Seçim deposunun yakılması, Irak ulusuna ve demokrasisine karşı bir komplodur. Ülkenin ve vatandaşlarının güvenliğini sarsmak isteyen herkese demir yumrukla vuracak ve gerekli önlemleri alacağız” diye konuştu. Uzmanların soruşturma yürüteceğini ve yangının nedenleri hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlayacağını söyledi.

Cuburi ise yaptığı açıklamada, “Rusafa bölgesindeki sandık depolarının yakılması kasıtlı olarak işlenmiş bir suçtur. Bu suç, Irak halkının iradesini ve seçimini değiştirerek yapılan hile ile değiştirilerek yapılan sahtekarlığı gizlemek amacıyla gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı. Reuters haber ajansına göre Cuburi, açıklamalarına devamında şunları söyledi:

“Halkın iradesine ve yaptığı seçime tehlikeli bir şekilde, sahtekarlıkla müdahale edilmesinin ispatlanmasının ardından seçimleri tekrarlama çağrısında bulunuyoruz.”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Muin, yangının Yüksek Seçim Kurulu’nun dört deposundan birinde meydana geldiğini belirtti. Seçim sandıklarının sıkı güvenlik önemeleri altında başka bir yere götürüldüğünü bildirdi. Muin, bölgenin dört depoya bölündüğünü bunların içindeki elektronik belgelerin bulunduğu deponun yandığını ifade etti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Muin el- Heytevi yaptığı açıklamada, yangının Bağdat’taki Rusafa Yüksek Seçim Kurulu’na ait sonuçları hızlandırmaya yönelik araçlara zarar verdiğine ancak oy pusulalarına ulaşmadığına işarette bulundu.

Heytevi, “Yangın seçim sonuçlarını etkilemiyor. Çünkü Bağdat’taki Rusafa Yüksek Seçim Kurulu’na ait ofiste yedek kopyalarımız mevcut. Ayrıca oy pusulaları da zarar göremedi, halen sandıklarda” ifadelerini kullandı.

AFP’nin verdiği bilgilere göre sivil savunma ekipleri bir kısmı yanan sandıkları depodan çıkardı. Ajans, bir albayın yangın alanından çıkarılan sandıkların götürülmesi yönünde talimat verdiğini aktardı.