Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta parlamento başkanlığına dair anlaşmazlıklar sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki siyasi blok ve güçler (Şii, Sünni ve Kürt), gelecek hükümeti oluşturan en büyük bloğa ve başbakan adaylarına son rötuşları yaparken, Sünni koalisyon güçleri arasında parlamento başkanının konumuna dair anlaşmazlık ortaya çıktı. Aynı şekilde cumhurbaşkanlığına aday isim hakkında da anlaşmazlık sürüyor.

Muhammed el-Karboli: Adayımız Anbar Valisi Muhammed el-Halbusi’dir

Irak güçleri koalisyonunda üst düzey bir lider olan ve Çözüm Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Karboli, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Parlamento başkanlığı için tek adayımız, tüm taraflarca kabul edilecek olan ve gelecek parlamento üyeliği için en yüksek oyu kazanan Anbar Valisi Muhammed el-Halbusi’dir” dedi. El-Karboli, “Anbar Valisi olduğu dönemde yaptıkları göz önüne alındığında, herkes el-Halbusi’yi yeterlilik ve başarıya ulaşabilme yeteneğiyle tanımlıyor. Sadece birkaç ay içerisinde önemli başarılar elde etti” ifadelerini kullandı.

Adaylar arasında Talal el-Zubai’nin de adı geçiyor

Aynı şekilde Iraklı politikacı ve iş adamı Hamis el-Hancer liderliğindeki Arap Projesi ise parlamento başkanlığına Talal el-Zubai’nin aday gösterildiğini vurguladı. Proje Sözcüsü Ömer el-Hamiri tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Talal el-Zubai, Arap Ekseni Koalisyonu kapsamındaki Arap Projesi’nin adayıdır” denildi.

Ulusal Eksen Koalisyonu lideri Esil el-Necifi, geçtiğimiz Salı günü Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ulusal Eksen Koalisyonu’nun mutabık kaldığı durum, yolsuzluk ve sahtekarlık yapanlara yasama organına hükmetme fırsatı verilmemesi, yargıya baskıların engellenmesi, gelecek seçimlerde halkın güvenini sarsan son seçimlerdeki tecrübeleri tekrarlamama esasına dayalıdır” dedi.

El-Necifi, “Bazılarının bu anlaşmayı, başarısızlığı sürdürmek, sahtekarlık sonuçlarını güçlendirmek veya bazı milletvekillerini aldatmak için sömürdüğü düşünülürse, muhalif sandalyeler bizim açımızdan daha uygun olur” dedi. Yetkili ayrıca, “Bir sonraki hükümete dahiliyetimiz sadece katılım için değil, reform umuduna da bağlı” şeklinde konuştu.

Sünni tarafların adayı Halid el-Ubeydi

Sünni taraflar ise parlamento başkanlığına, Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki Zafer koalisyonunun önde gelen lideri ve eski Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi’yi aday gösterdi. El-Ubeydi, konuya dair Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu durumun başbakanlık pozisyonuna el-İbadi’nin aday gösterilmesiyle bir ilgisi yok. Yani bu pozisyona adaylık, Zafer koalisyonunda, el-Vataniyye’de veya başka bir yerde olmadığım için benim hakkım” dedi.

En büyük bloğun oluşturulmasına ilişkin devam eden müzakerelere dair de el-Ubeydi, “Diyaloglar, şu anda en büyük bloğun oluşturulması için gerçekleştiriliyor. Bu bloğun oluşturulmasına dair yakın bir zamanda açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Zafer koalisyonunun dağılmasına ilişkin yayılan haberleri de reddeden el-Ubeydi, parlamento başkanlığı için İbadi’ye rakip olarak sunulan Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih el-Feyyad’ın da koalisyondan ayrıldığı iddialarını yalanladı. Bu çerçevede el-Ubeydi, “Zafer listesi, Haydar el-İbadi’nin başbakanlık pozisyonuna adaylığına bağlı ve bu konuda tutarlı” şeklinde konuştu.