Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta petrol şirketi basan 9 kişi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı yetkililer, Bağdat’ın 550 kilometre güneyindeki Basra Petrol Şirketi’nin genel merkezine saldıran silahlı 9 kişinin dün akşam gözaltına alındığını açıkladı.

Güney Petrolleri Polis memurlarından Albay Ali Hüseyin, yaptığı basın açıklamasında, “Silahlı gruplar, Basra’nın merkezinde bulunan Muvaffakiye bölgesindeki petrol şirketinin genel merkezine bir terör saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu 3 polis yaralandı. Olayı gerçekleştiren 9 saldırgan gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Görgü tanıkları, saldırganlardan birinin kaçarken bir aracın altında kalarak hayatını kaybettiğini aktardı.

Protestocular, günün erken saatlerinde de Irak Başbakanı Haydar el-İbadi çıktıktan bir saat sonra Sheraton Basra Otel’e baskın düzenledi. İbadi, otelde Basra’daki kabile liderleri ve yetkililerle vatandaşların taleplerini görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirmişti.

Irak’ın bazı bölgelerinde sıcaklık 51 santigrat dereceyi aşarak rekor seviyeye ulaşırken, kamu hizmetlerinin kötüleşmesi ve elektrik kesintilerinin artması Bağdat’taki Tahrir Meydanı ile Basra, Zi Kâr, Meysan ve Necef illerinin çeşitli yerlerinde protesto ediliyor.