Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta referandum krizi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki ABD Konsolosluğu, Bağdat’taki merkezi hükümetin karşı çıkmasına rağmen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu sonrasında yaşanabilecekler konusunda açıklamalarda bulundu. Irak’taki vatandaşlarını, gerilimin artabileceği konusunda uyardı.

“ABD vatandaşları, Irak Hükümeti ile IKYB yönetimi arasındaki tartışmalı bölgelere gitmekten kaçınmalarıdır” ifadesini kullandı.

IKYB yönetimine uluslararası arenadan tepkiler ise sürüyor. Birleşmiş Milletler(BM) ve İngiltere referandumun ertelenmesi çağrısında bulundu. İran ve Türkiye de Kürtler arasında ayrılığa sebep olabileceği endişesini dile getirerek referanduma şiddetle karşı çıktıklarını bir kez daha yineledi.

Referandum kriz derinleşiyor

IKYB’nin en büyük kenti ve geçtiğimiz haziran ayında referandum çağrısında bulunan Başkan Mesut Barzani’nin kalesi konumundaki Erbil’de Kürdistan bayrakları evleri, binaları ve arabaları süslüyor. Her ne kadar kentte olumlu bir hava var gibi görünse de seçmenlerin çoğu bu girişimin bölgeye getireceği olumsuz sonuçlar konusunda endişeli.

Bu vatandaşlardan biri de 31 yalındaki Ahmet Süleyman. Süleyman verdiği demeçte “Daha önceden biliyoruz ki halkımızın çoğu referandumda evet oyu verece çünkü referandum bizim kaderimizi belirleyecek ve devlet kurma konusundaki hayallerimizi gerçekleştirecek” ifadesini kullandı. Ancak o da referandumun ardından oluşacak belirsizlik nedeniyle endişeli.

Erbilli 27 yaşındaki Karvan Muhammed de bölgesel gerilimin artacağını düşünenlerden. Uzun yıllar boyunca Irak yönetiminden fayda görmediklerini söyleyen Muhammed, “Bütün komşu ülkelerin bize karşı birleştiğini görüyoruz” dedi.

Başkanlığını Celal Talabani’nin yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) partisinin kontrolü altında bulunan ve IKYB’nin ikinci en büyük ili olan Süleymaniye’de ise halk referandum konusunda isteksiz. Süleymaniyeli 30 yaşındaki Kamran Enver, bağımsızlık referandumunda “Hayır” oyu kullanacağını söyleyenlerden. Enver, şartların Irak’tan ayrılmak için henüz oluşmadığını düşünüyor.

Bölgede konumu bakımından hassas dengelerin bulunduğu Kerkük’te ise halk gıda maddeleri satın almak için marketlere akın ediyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği, bir süre önce Mesut Barzani’ye, çatışma ve anlaşmazlık çıkmasının önlenmesi için tartışmalı bölgelerde ve Kerkük’te referandumun ertelenmesini içeren bir teklif sundu.

Talabani, yayınladığı mesajda Barzani ile temas içinde olduklarını kaydetti.

Kerkük, IKYB’nin hâkimiyetindeki iller arasında değil. Zira kent, Saddam Hüseyin döneminde bölgeye Arapların yerleştirildiği iddiasıyla tartışmalı bir konumda.

Irak’ta terörle mücadele sürüyor

Saldırı tehditlerinin yoğunlaştığı ülkede son dönemde özellikle IKYB’nin hedefte olduğu belirtiliyor.

Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih el-Feyad, Federal Irak Hükümeti’nin kanunların kendisine verdiği ölçüde Irak topraklarının korunması ve bölünmesini engelleme konusundaki bütün sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi. Falih “Referandum provokatif bir harekettir. Arap ve Kürtler arasındaki tarihi statüyü kırmaktır” ifadesini kullandı. Bundan sorumlu olanların hepsi çok ağır bedel ödeyecek” uyarısında bulundu.

Haşdi Şabi birliklerinin çoğu, Irak Ordusunun 2014 yılının Haziran ayında dağılmasından sonra Irak’ın üçte birini ele geçiren DEAŞ ile mücadele için oluşturulmuştu.