Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Sadr, Haşdi Şabi koalisyonu sürprizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta Sadr, Haşdi Şabi koalisyonu sürprizi Irak’ta genel seçimlerin galibi Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, dün, Haşdi Şabi komutanlarından Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri ile ittifak kurduklarını duyurdu.

Sadr, ikamet ettiği Necef’in Hannana bölgesindeki evinde, el-Amiri ile bir görüşme yaptı. İkilinin görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Sadr, desteklediği ve seçimde birinci çıkan Sairun koalisyonu olarak mecliste en büyük grubu oluşturmak için Fetih ile ittifak oluşturduklarını söyledi. Sadr, bunu “Fetih ile oluşturduğumuz ittifak ulusal uzlaşı çerçevesindedir” ifadesiyle açıkladı.

Vataniyye Koalisyonu ile ittifak sürüyor

Daha önce Şii dini liderlerden Ammar el-Hekim’in Ulusal Hikmet ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi’nin Vataniyye Koalisyonu ile ittifak yaptıklarını anımsatan Sadr, bu ittifakın sürdüğünü açıkladı.

Böylece Sadr’ın, Hekim ve Allavi’nin yanı sıra Amiri ile de anlaşarak ittifak şemsiyesini genişlettiği yorumları yapılmaya başlandı.

Hadi el-Amiri: İttifak kapılarımız açık

Amiri ise yaptığı açıklamada, Sairun Koalisyonu ile ittifak kurdukları gibi herkese ittifak kapılarının açık olduğunu belirterek, “Oyların yeniden manuel olarak sayılmasında da herhangi bir sıkıntı görmüyoruz” dedi.

Konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan Sairun Koalisyonu Sözcüsü Kahtan el-Cubburi, ittifak çabalarının Mukteda es-Sadr tarafından yıllardır sürdürülen değişim çalışmaları kapsamında gerçekleştirildiğini söyledi.

Kasım Süleymani ve ABD’nin Bağdat Büyükelçisi harekete geçti

Sadr-Amiri ittifakı, geçtiğimiz gün, başkent Bağdat’taki Rusafa semtinde bulunan Yüksek Seçim Kurulu’nun oy deposunda çıkan yangın yüzünden oyların yanması üzerine yapılan yeniden seçim çağrıları ardından geldi. Bununla birlikte, İran Devrim Muhafızları liderlerinden Kasım Süleymani ile ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Süleyman’ın da krizi kontrol altına almak için harekete geçtiği ifade ediliyor.