Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta seçim kampanyalarındaki aşırılıklar, Seçim Kurulu’nu önlemler almaya itiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat: Hamza Mustafa

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılacak olan parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki ‘Zafer Koalisyonu’ndaki adayların ahlaki skandallarını içeren videoların yayınlanması, suikast girişimleri, adaylara ait poster ve afişlerin imha edilmesi gibi olayların yaşandığı siyasi bölünmelere ulaşan en tehlikeli rekabet aşamasına girildi. Irak Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin güvenirliği ve tarafsızlığını korumak için gerekli önlemler alacağını duyurdu.

Yaklaşık 7 bin adayın, yaklaşan parlamento seçimlerine yönelik kampanyaları başlayalı 5 gün oldu. Bu süreç bir ay daha sürecek. Ancak bu süreç zarfında listeler ve adaylar arasında karşılıklı olarak büyük bir atışmaya şahitlik ediliyor.

Adayın skandal görüntüleri

Nuri el-Maliki, Haydar İbadi, Hadi el-Amiri ve Ammar el-Hekim gibi üst düzey politikacılar da dahil olmak üzere çok sayıda adayın afişlerinin yırtıldığına dair görüntüler sosyal medya sitelerinde dolaşırken bir başka videoda yer alan İbadi’nin listesindeki bir adayın skandal görüntüleri, İbadi’ye karşı yürütülen bir karalama kampanyası olarak nitelendirdi. Zafer Koalisyonunun Resmi Sözcüsü Derviş el-Adli, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, olan bitenden İbadi’nin başarısından korkan ve onu hedef alan, nefret dolu ve yozlaşmış insanların sorumlu olduğunu söyledi.

“Karalama kampanyalarını yapanlar kaybedecek”

İbadi’nin herkesin bildiği bir başarıyı temsil ettiğini söyleyen el-Adli, “İbadi, güvenlik ve terör ile devlet ve toplum birliği üzerinde bir zafer elde etti. Bu nedenle, yurtiçinde ve yurtdışında bundan hiç hoşlanmayan birçok düşmana sahip olması doğal. Bu karalama kampanyalarının amacı, (İbadi’nin gelecek dönemde göreve gelmesine atıfta bulunarak) İbadi önümüzdeki dört yıl için hazırladığı projenin önünü kesmektir. Bu yarışın adil bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Bu tür karalamalar ve diğer yöntemler, halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam etmemizi engelleyemez. Kaybedecek olan bu karalama kampanyalarını yapanlar olacaklar” ifadelerini kullandı.

‘Sairun’ listesinin adaylarına suikast girişimi

Öte yandan, Mukteda El-Sadr’ın kurduğu ‘Sairun’ listesi, Bağdat ve Basra’da adaylarına yönelik suikast girişimlerinde bulunulduğunu duyurdu. Sairun Bloğu Sözcüsü Dr Kahtan el-Cuburi, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Basra ve Bağdat’ta listemizin iki adayına yönelik suikast girişiminde bulunuldu. Bu da ne yazık ki, demokratik ve dürüst rekabet ortamından uzaklaşan bir seçim ortamının olduğunu göstermektedir” ifadeleri kullandı.

Sairun listesi adaylarını hedefleyen organize kampanyanın, devlet kurumlarının sorumluluğunu yerine getirmesi gereken ciddi seviyede bir kampanya olduğunu belirten Dr el-Cuburi, ancak, bu tür olayların hızlı bir şekilde soruşturulması ve bir an önce adalet önüne çıkarılması gibi önlemlerin alınması gerektiğini böylece seçim yarışının demokratik ve şeffaf bir ortamda gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Sairun Listesi adaylarının afişlerinin imha edildiği başka saldırılara da maruz kaldığını aktaran Dr el-Cuburi, bir takım kesimlerin rekabet edemeyecekleri korkusuyla başarısızlıklarını ve yenilgilerini yansıtan bu tür yöntemlere başvurmaya başladıklarını, bununda etrafındaki kitleleri ve gerçek değişim arayışını temsil eden listenin gücü ve etkinliğini göstermesinden kaynaklandığını ifade etti.

Sosyal ve politik farkındalık eksikliği

Irakkiye Üniversitesi Medya Profesörü Dr. Fadıl el-Bedrani, Şakru’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Adayların seçim kampanyalarındaki bu davranış biçimi, Irak’ta sosyal ve politik farkındalıktaki eksikliği ve az gelişmişliği yansıtmaktadır. İhtiyaç duyulan ise az gelişmişliği gidermek, zihinleri özgürleştirmek ve bize adayın ya da partinin iyi veya kötü olduğuna dair olumlu bir kıyaslama yapma şansı veren seçim propagandaları yapılmasına fırsat vermek gerçek bir toplumsal farkındalıktır” şeklinde konuştu. El-Bedrani, İbadi öncülüğündeki Zafer Koalisyonu’nu adaylarından biri ile ilgili sosyal medyada iki gündür dolaşan videonun hızla yayılmasının seçimlerdeki genel ahlakı ortaya koyduğunu söyledi.

Öte yandan Irak Yüksek Seçim Kurulu, seçim kampanyaları sürecinde gerçekleşen ihlallere karşı hapis ve para cezalarına ek önlemler alacaklarını duyurdu. Kurul yaptığı açıklamada seçimlerinin güvenirliğini ve tarafsızlığını korumak amacıyla harekete geçeceklerinin altını çizdi.