Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta seçim krizi Federal Mahkeme’ye taşındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, parlamento seçimi sonuçlarında tartışmaya neden olan 10 sandıkta sayımın elle yapılmasının “anayasal ihlal” olduğu gerekçesiyle temsilciler meclisi kararını iptal ederek konuyu Federal Yüksek Mahkeme’ye gönderdi. Kararın ardından seçimlerde kaybeden taraflar Masum’u “yandaşlık” ile suçladı.

Meclis, geçen ay düzenlenen seçimlere yönelik ihlalleri iddialarını tartışmak için geçen hafta olağanüstü bir oturum düzenledi. Yeterli sayının tamamlanmadığı üç başarısız girişimin ardından, seçmenlerin iradesini manipüle edecek kanıtlar olduğu gerekçesiyle Anbar, Selahaddin, Ninova ve Diyala’daki yerinden edilenlerin barındığı IDP kamplarındaki, yurtdışındaki ve şartlı oylama merkezlerindeki oylamaları iptal etti. Kota sisteminin kapsadığı azınlık oyları ise bu hariç tutuldu.

Tartışmalı Parlamento kararı, sandıkların en az yüzde 10’unun yeniden ve elle sayımını içeriyor. Elektronik ve elle yapılan sayımlar arasında yüzde 25 oranında tutarsızlık çıkması halinde bütün illerde sayım yeniden ve bu defa elle yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Fuad Masum’un kararının “anayasaya uygun” olduğu vurgulandı. “Cumhurbaşkanı, anayasanın ilkelerine ve yürürlükteki yasalara aykırı olan her durumu takip etme ve izleme yetkisi veren anayasaya uymakla yükümlüdür” açıklamasında bulunuldu.

Dosyanın Yüksek Mahkeme’ye ‘anayasa’nın yorumlanmasında, kanunun korunmasında ve uygulanmasında birincil organ olma yükümlülüğü’ sebebiyle iletildiğine dikkat çekildi.

Temsilciler Meclisi’nin görüşmelerinin ardından olağanüstü oturum sırasında meydana gelen olaylar toplantının anayasaya aykırılığına ve alınan kararlara yönelik şüphelerin oluşmasına neden oldu.

Anayasanın 61. maddesi hükümleri ve 49. maddesinde belirtilen özel yasalar ile belirlenen seçim sonuçlarına itiraz Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu kanununca düzenlendiğinden dolayı oylama sonuçlarını kısmen veya tamamen iptal etmek Konsey’in yetkisi dahilinde bulunmuyor. Bu nedene Temsilciler Meclisi’nin çalışması, güçlerin ayrılığı ilkesini ihlal ediyor.

Seçim Komisyonu dün, Temsilciler Meclisi’nin kararlarına saygı duyduğunu ilan etti. Ancak yapılan açıklamada Federal Mahkeme’nin konu hakkındaki görüşünün beklendiği ifade edildi.

Irak Bağımsız Seçim Komisyon Başkanı Riyad Badran dün yaptığı basın toplantısında, “Komisyon herhangi bir eksikliğe veya herhangi bir seçim ihlaline göz yummayacak” dedi.

İtirazların sunulması için öngörülen sürenin dün bittiğine işaret eden Badran sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elle sayımdan korkmuyoruz veya reddetmiyoruz. Ama bir karara ihtiyacımız var. Çünkü yasa bizi elektronik sayımla yükümlü tutuyor. Yargı 10 gün içinde 1875 itirazı inceleyecek. Komisyon itiraz ve şikâyetleri ciddiye alıyor. Bu durum prosedürleri kolaylaştırıyor.”

Sonuçların güvenilirliğini vurgulayan Badran, farklı güçleri “halkın otoritesine saygı duymaya” davet etti.

Elektronik tarama cihazlarının tüm sonuçlarla tutarlı olduğunun kanıtlandığını belirten Badran herhangi bir eksikliğe veya seçim ihlaline de göz yummama sözü verdi.

Badran ayrıca suçlulardan hesap sorulabilmesi için gerekli soruşturma komisyonlarının oluşturulması gerektiğine de dikkat çekti.

Üç Kürt partisinden yapılan açıklamanın hedefinde ise Fuad Masum vardı.
Goran Hareketi, Kürdistan İslam Birliği ve İslami Grup, anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın cumhuriyetin bir koruyucusu olması ve onu savunmak yönünde hareket etmesi gerektiği açıklamasında bulundular.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Ne yazık ki genel olarak Irak’ta ve özellikle de Kürdistan Bölgesi’nde anayasaya aykırı yasa ve kararların çıkarılmasıyla birlikte ihlaller olduğunda toplantılarda ve yetkililer arasında bunun dillendirildiğini duymadık. Bugün ise cumhurbaşkanının yetkisi dahilinde olmayan ve anayasal yetkilerinin dışında bulunan meselelere müdahale ettiğini görüyoruz. Anayasanın 73. maddesinde koyduğu güçler ve ona yasama otoritesi, Irak’taki yasama organlarının çalışmalarına müdahale etme hakkı vermiyor. Cumhurbaşkanının bu konuya müdahale etme yetkisi yok.”

Goran Hareketi milletvekili Sarwa Abdel Wahid, partisinin Cumhurbaşkanı Fuad Masum’a yönelik eleştirilerinin haklılığını gerekçelendirdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı, ülkenin Kürdistan hakkında anayasaya aykırı tedbirler de dâhil olmak üzere birçok kriz yaşadığı dört yıl boyunca hiçbir şey söylemedi. Cumhurbaşkanının bugünkü pozisyonunun, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin partisini büyük çaplı sahtekârlıktan kurtarmaya yönelik çabalarının baskısı altında gerçekleştiğini görüyoruz.”

Kürdistan Yurtseverler Birliği milletvekili Şivan Davudi de toplantının mevcut bilgilere göre yasal çoğunluğu tamamlamadığına dikkat çekerek meclis oturumunun yasal olarak nitelenemeyeceğini söyledi. Davudi toplantının ve emsallerinin yasadışı olduğunu ve itibar edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Partisinin mevcut milletvekili sayısını tespit etmek için toplantıdaki video kayıtlarını istediğini dile getiren Davudi, geçen pazartesi yapılan duruşmada Federal Mahkeme’nin meşruluğuna itirazda bulunduğuna dikkat çekti.

Olağanüstü toplantıların daha önceden belirlenen bir konu hakkında bir kez yapılması gerektiğine dikkat çeken Davudi, “Olağanüstü toplantılar yasalar için değil, yalnızca acil durumlarda yapılır” açıklamasında bulundu.

Irak’ta terörle mücadele sürüyor

Türk ordusu tarafından yapılan açıklamada Kuzey Irak’taki ayrılıkçı terör örgütünün unsurlarıyla girilen çatışmada üç Türk askerinin şehit olduğu duyuruldu. Açıklamada Ankara, Avrupa Birliği ve ABD tarafından terörist örgütü olarak kabul edilen PKK’ya atıfta bulundu.

Irak’ın Selahaddin ilindeki bir güvenlik kaynağı da Bağdat’ın 170 km kuzeyindeki Tikrit’in doğusunda bir bombanın patlaması sonucunda Gönüllü Halk Güçleri’nden ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu.

Selahaddin Polis Merkezi’nden bir kaynak, Alman Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Çarşamba gecesi Gönüllü Halk Güçleri’ne bağlı 52. Tugay’ın Tikrit- Tuzhurmatu yolundan geçişi sırasında meydana gelen patlamada Gönüllü Halk Güçleri’nin iki üyesi öldü ve iki üyesi de yaralandı. Ayrıca seyahat ettikleri aracın tahrip olmasına yol açtı.

Saldırının ardından Gönüllü Halk Güçleri ve polisler bölgeyi kordon altına aldı. Yaralılar ve ölüler Tuzhurmatu hastanesine nakledildi.