Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta seçimlere yönelik usulsüzlük iddialarını araştıracak bir komisyon kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak hükümeti, 12 Mayıs seçimlerinde usulsüzlük yapıldığına dönük iddiaları araştırmak üzere bir inceleme komisyonu kurduğunu duyurdu.

Bakanlar Kurulu önceki gün güvenlik ve istihbarat uzmanlarının da katılımıyla olağanüstü gündemle toplandı. Seçimlerde ilk kez kullanılan elektronik sayım sisteminin ihlal edilmiş olabileceğine dikkat çekilen Banklar Kurulu açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Mali Kontrol Divan Başkanı’nın başkanlığında olağanüstü toplanan Komisyon, seçim süreciyle ilgili verileri ve raporları inceledi. Kurulan Komisyon, Irak Seçim Komisyonu da dâhil oylama sürecine ait tüm belgelere erişim hakkına sahip olacak.”

Bakanlar Kurulu üyesi Mişan el- Cuburi, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bir istihbarat yetkilisi, Bakanlar Kurulu’na verdiği brifingde seçim sistemi üzerinde denediği bir program aracılığıyla sistem şifrelerinin kırılabildiğini ve hile yapılabileceğini gösterdi. Yetkilinin verdiği bilgiler ışığında Bakanlar Kurulu, Ulusal Güvenlik İstihbarat Direktörü’nün katılımıyla Mali Kontrol Divanı başkanlığında bir inceleme komisyonu kurdu.”

Kanun Devleti Koalisyonu üyesi ve milletvekili Rahhab el- Abude de konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Hükümet, seçim sisteminin ihlal edildiğine ve sonuçlara hile karıştığına ilişkin iddiaları doğrulama konusunda parlamentoya karşı sorumludur. İstihbaratın yaptığı deneyde oyların geri çekilmesi, yükseltilmesi veya azaltılmasının mümkün olduğu görüldü. Bu durum, seçimlere hile karıştığını açıkça doğrulamaktadır.”

Vataniyye Koalisyonu lideri İyad Allavi, ‘yapılan dolandırıcılık karşısında görevlerini yerine getirmesi için’ Arap Birliği ve uluslararası çevrelere çağrıda bulundu. Allavi, “Son seçimlerde yapılan ihlallerin Irak Seçim Komisyonu tarafından açıklanan sonuçları etkilediği apaçık ortadadır” dedi. ABD’ye de çağrıda bulunan Allavi, BM’nin söz konusu ihlallerle ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma yürütmesini talep etti.

Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamanın devamında “Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Birliği’ne çağrımız bu konuda ABD’yle benzer bir tutum takınarak Iraklı seçmenin iradesini korumak için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesidir” ifadeleri yer aldı.