Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta Sünni ittifakı mı oluşuyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat: Hamza Mustafa

Irak’ta Nuceyfi, Ceburi ve Mutlak gibi Sünni liderler, geçtiğimiz Perşembe günü Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Karar Koalisyonu Başkanı Usame Nuceyfi’nin evinde sorunları görüşmek üzere bir araya geldi. Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi’nin ofisinden yapılan ve Şarku’l- Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı açıklamada, katılımcılar DEAŞ teröristlerinden kurtarılmış bölgelerdeki altyapının yeniden imarı ve gerekli yardımlaşmanın nasıl yapılacağı konuları hakkında görüşlerini aktardı. Büyük mağduriyetlere sebep olan göç sorununun vatandaşlık haklarına uygun bir şekilde tazminat ödenerek çözülmesi, bölge sakinlerinin yaşam ve hizmet koşullarının iyileştirilmesi konularının görüşüldüğü bildirildi.

Seçmenlere özgür oy kullanma imkanı

Seçim dosyasının ele alındığı belirtilen açıklamada, hükümet ve Seçim Komisyonu’nun, kurtarılan alanlar konusundaki taahhütlere uyması istendi. Özgürce oy kullanma imkanının sağlanması, seçmen iradesini etkileyebilecek, manipüle edecek herhangi bir baskının kabul edilmemesi konularının ele alındığı belirtildi.

Toplantıda, bir sonraki aşamamanın daha önemli olduğu ve daha çok hizmet gerektirdiğinin üzerinde duruldu. Tazminat dosyalarına odaklanıldı. Sosyal koruma ve görevlendirme konularına değinildi.

Toplantı sonrası Nuceyfi’nin ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu durumun düzeltilmesi için katılımcıların birlikte hareket edecekleri konusundaki güven ifade edildi.

Eski Başbakan Yardımcısı Salih el-Mutlak’tan birlik vurgusu

Toplantı sonrası eski Başbakan Yardımcısı Salih el-Mutlak: “ Toplumumuzun dertleri ve şikayetçi olduğu sorunlar, tüm anlaşmazlıklarımızı bir kenara bırakarak gelecek için birlikte çalışmamızı gerektiriyor. Geçmişteki başarısız deneyimleri göz önünde bulundurularak herhangi bir makam veya ayrıcalık için rekabete girmeye gerek yok” şeklinde konuştu.

Sünni Güçler Birliği Sekreteri Sadid’den söz ve davranış birliği çağrısı

Irak’taki Sünni Güçler Birliği Koalisyonu Genel Sekreteri Şeyh Vaddah es- Sadid; ağız, tutum ve somut eylem birliği çağrısında bulunarak ortak çalışmanın zorunluluğuna vurgu yaptı.

Çalışma ve Planlama Bakanı Selman Cumeyli ise, vizyon birliği ve hedef belirlemenin önemine değindi. Toplumun mücadele ettiği zorluklara işarette bulunarak, yeniden yapılandırma, iş imkanları yaratma ve kimliğin korunmasına yönelik çalışmalarda bulunulması gerektiğini ifade etti.

Dr. Zafir el- Ani: Irak Kuvvetleri Koalisyonu’na ulaştık

Irak Karar Koalisyonu Sözcüsü Dr. Zafir el- Ani’nin Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, bugün hepimiz, ortak kaygılar taşıyarak bir seçim yarışına giriyoruz. Toplantıdan çıkan sonuç, herkesin açık ve net olması konusunda nazik bir çağrı oldu. Artık açıklık bir gereklilik. Çünkü hepimiz başından sonuna kadar aynı koalisyonun içerisinde yer aldık ve anlaştık. Irak listesini oluşturarak en nihayetinde Irak Kuvvetleri Koalisyonu’na ulaştık” şeklinde konuştu.

Ani, “ Seçim yarışına giriyor olmamız, birbirimize düşman olacağımız anlamına gelmez. Bu nedenle pozisyonlarımızı koordine etmeliyiz. Özellikle de hepimiz geçtiğimiz yıllarda tek bir sorundan muzdarip olan illerden olmamız hasebiyle öncelikli konumuz, göçmenlerin yurtlarına geri dönmesini sağlama meselesi olmalıdır” dedi.

Sünnilerin tek çatı altında toplanması hayal değil

‘Sünnilerin ülkeye dönüşünü sağlayıp seçimlerden sonra Sünnileri tek bir çatı altında mı toplamak istiyorsunuz?’ şeklindeki soruya “Bu çok uzak bir ihtimal değil. Biz daha önce de ittifak halindeydik. Bugün bağımsız listelerle seçime girmemiz birbirimizi boykot edeceğimiz anlamına gelmiyor” şeklinde yanıt verdi.
Iraklı politikacı İbrahim es- Sumuydai, Şarku’l- Avsat’a verdiği demeçte, “Bu tür toplantılar partiler arasında daha önce gerçekleşmiş olan ve önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilecek bazı şeyleri gizliyor olabilir. Fakat bugün aralarındaki derin anlaşmazlıklar nedeniyle ortaya çıkan boşluğu azaltmak amacındalar” ifadelerini kullandı.

Bu tür blokların tek bir ittifaka dönmesi ihtimali uzak

Öte yandan Anbar ili temsilcisi ayrıca birçok Sünni liderin bulunduğu Bağdat Koalisyonu lideri Muhammed el-Kerbuli, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu tür blokların tek bir ittifaka dönmesi ihtimalini uzak. Çünkü katılımcıların bir kısmının kazanmama olasılığı var.” Bağdat koalisyonunun toplantıya katılıp katılmadığı konusunda, Kerbuli, “Biz, bu tür toplantılara katılmıyoruz. Sünni vilayetlerin yıkımı ve tahribine neden olan kimselerle bir araya gelmeyeceğiz. Onlar, ilan ettikleri gibi Sünni vatandaşlar için bir çatı olmaya uygun değiller” şeklinde görüşlerini dile getirdi.