Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta tarım arazileri su kıtlığı nedeniyle azaldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Tarım Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle 2018-2019 sezonunda kışlık mahsul ekili alanların yüzde 55 oranında azaltılacağı duyuruldu. Açıklamada, buğday ekili sulak arazilerin 315 bin 266 hektarı geçmeyeceği bbilgisi verildi.

Bakanlık, mevcut su durumunun Irak’ın sulak arazilerinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 55 oranında azaltılmasını gerektirdiğini ifade etti. Ayrıca Tarım ve Su Kaynakları bakanlıklarının yağışların getireceği su stoku oranına göre kışlık mahsul ekili arazi planlarındaki boşlukların doldurulmasına ilişkin çalışmalar yürüteceği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Reuters’a yapılan açıklamada ekili arazilerin azaltılmasının, buğday üretiminde yaklaşık yüzde 20 oranında bir düşüşe yol açacağına ve bu durumun daha fazla ithalat yapılmasına neden olabileceğine işaret edildi.

Irak, BM’nin uyguladığı ekonomik yaptırımlara karşı 1991’de başlatılan gıda destek programını sürdürebilmek için buğday ithal ediyor. Programda un, yemeklik yağ, pirinç, şeker ve çocuklar için süt de yer alıyor.

Buğday da dahil olmak üzere program kapsamındaki önemli temel gıda ürünlerinin satın alımları ise Irak Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda bulunuyor.