Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta üst düzey yetkililer hakkında tutuklama emri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta yolsuzlukla mücadele sürüyor. Ancak halk, Irak Başbakanı Haydar İbadi tarafından başlatılan mücadelenin somut sonuçlarını henüz görebilmiş değil.Zira Iraklılar, ülkenin mafyaya karşı içinden çıkılması zor ve karmaşık bir savaş yürüttüğü görüşünde. Genel beklenti, yolsuzluğa bulaşanların üzerine kararlılıkla gidilmesi ve söz konusu kişilerin tutuklanarak hapishanelere konulması yönünde.

Ülkede, DEAŞ’a karşı savaştaki başarının ardından kazanılan siyasi saygınlığın yolsuzluk dosyasında somut bir ilerleme kaydedilememesi nedeniyle zarar göreceği görüşü hakim.

Yolsuzlukla mücadeleyle ilgili Savunma ve İçişleri bakanlıkları tarafından ortaya çıkarılan bilgiler eski Savunma Bakanı ve mevcut Hava Kuvvetleri Komutanı da dahil iki bakanlığın üst düzey yetkililere yönelik tutuklama kararı alındığı yönünde.Hukuk Devleti Koalisyonu milletvekili Aliya Nassif, tutuklama kararına ilişkin Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Hava Kuvvetleri Komutanı Enver Hama Emin hakkında Çek Cumhuriyeti ile yapılan silah sözleşmelerinde kamu mallarının boşa harcandığı gerekçesiyle iki hafta önce tutuklama emri yayınlandı. Aynı şekilde eski Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi hakkında da tutuklama kararı bulunuyor” dedi.

Ancak milletvekili Nassif, yolsuzlukla mücadele dosyasında herhangi bir ilerleme kaydedilmediği ve yolsuzluğa karışmış siyasetçilere yönelik adım atılmadığı konularında endişeli. Nassif’e göre Başbakan İbadi,’nin açıklamaları genellemeler üzerine kurulu. Nassif, dosyaların detaylarına girildikçe görevden almalar da dahil daha büyük zorluklar yaşanacağı kanaatinde.

Iraklı Milletvekili Nassif, İbadi’nin Merkez Bankası döviz ihalesinde yapılan ihlal ve yolsuzlukların yanı sıra devlete ait arazilerin çalınmasına dair ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu ancak hiçbir şey yapmadığını savundu. İbadi’nin halihazırdaki siyasi konjonktürde müttefikleri ve ortaklarıyla çatışmak istemediğini belirtti.“Sanıyorum ki yolsuzlukla mücadele açıklamaları hasımlarına baskı yapma amacı taşıyor” ifadelerini kullandı.

Irak Dürüstlük Komitesi üyesi Taha el-Defai, yolsuzluğun bütün devlet kurumlarında yaşandığını, savunma ve içişleri de dahil bazı devlet bakanlıklarındaki üst düzey yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarıldığını söyledi. Ancak Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada Komite’nin Savunma ve İçişleri bakanlıklarındaki üst düzey yetkililere yönelik tutuklama emri çıkardığı konusunda bilgisi olmadığını kaydetti. Komite’nin emri medya aracılığıyla duyurduğunu söyledi. Defai, “Dürüstlük Komitesi’nin görevi yolsuzlukla ilgili şikayet ve raporları Dürüstlük Kurulu’na ve ilgili mercilere taşımaktır. Ancak yargının çalışmalarına müdahale etmiyoruz. Çünkü suçlamalara karşı savunmasız durumdayız. İnsanlar yargı meselesine müdahale ettiğimizi duyarsa bize karşı merhametli olmayacaktır” diye konuştu. Ancak yetkili, güvenlik güçlerinin erk sahibi kişilere yönelik tutuklama emrini uygulamaktan çekindiğini belirtti.

Defai açıklamasında “Yolsuzlukla mücadele konusundaki engellerden biri de genç hakimlerin bu tür karmaşık ve ciddi konuların soruşturmada tecrübeli olmamasıdır. Bu hakimler alt kademede görevli personeller hakkında hüküm vermekte tereddüt etmiyor ancak bunu üst düzey yetkililerde uygulayamıyor” dedi.

Irak’taki yolsuzlukla mücadele konusunda dikkat çeken bir diğer konu ise yolsuzluk suçlamaları nedeniyle hakkında tutuklama emri çıkarılan yetkililerin çoğunun yurtdışına kaçması veya tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılması. Öyle ki yargı, birkaç gün önce Basra Valiliği Meclisi Başkanı Sabah el-Bezuni’yi Anbar eski valisi Süheyb el-Ravi’yi ve Selahaddin Valisi Ahmed el-Ceburi’yi serbest bıraktı.

Rusafe’deki Dürüstlük Mahkemesi Hakimi, pazartesi günü Yüksek Yargı Konseyi’ne bağlı “Yargı” gazetesine “Bakanlık ve acenteler hakkında birçok emir yayınlandı. Ancak devam eden soruşturmalara rağmen uygulanmadı. Bunun nedenlerinden bazıları şüphelilerin yurtdışına kaçmalarından kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu. Hakim, “Yargı tutuklama emri yayınlar ama bunun uygulanıp uygulanmamasından sorumlu değildir. Bundan İçişleri Bakanlığı’na bağlı yürütme organlarısorumludur” dedi.