Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta yargılanan Fransız Melina Bougdeir hakkındaki terör suçlamalarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ ideolojisine sahip olmakla suçlanan 27 yaşındaki anne için idam cezası isteniyor.

Bougdeir, Şubat ayında DEAŞ’a bağlı olduğu gerekçesiyle 7 ay hapis cezasına çarptırılmış, cezasının ardından Fransa’ya iade edilmesine karar verilmişti. Fransa’ya gönderilmesi gereken Bougdeir’in dosyası Temyiz Mahkemesi’nde yeniden incelendi. Mahkeme bu durumu “Basit bir yasadışı durum değil. Çünkü kocasının DEAŞ’a katılacağının farkındaydı. Bunu bilmesine rağmen onu takip etti” ifadeleriyle açıkladı.

Hakim, ilk duruşmada Bougdeir’e eşinin nerede olduğunu sordu. Fransız kadın soruyu “Birgün su getirmek için gitti ve kayboldu. Onun hakkında hiçbir şey bilmiyorum” diye cevapladı.

Bougdeir, DEAŞ ideolojisine bağlılığı hakkındaki soruya da “Asla. Kadınların durumu böyledir. Onlar eşleriyle giderler fakat DEAŞ’ın ideolojilerine inanmazlar” sözleriyle cevap verdi.

Hakim, Boudeir’in de bulunduğu bir fotoğrafı kadına göstererek, “Kocanızın çocuklarınızı almakla tehdit etmesi üzerine Irak’a gilmek zorunda kaldığını iddia eden biri için çok rahat görünüyorsunuz” dedi.

Genç kadın, hakimin bu sözlerine “Evdeydim ve resim kocam tarafından çekildi. Fransa’ya gönderilen çocuklarımı bulmak istiyorum” diyerek açıklık getirdi.

AFP’nin haberine göre Bougdeir’in 3 çocuğu Fransa’ya sürüldü.

Mahkeme, aile tarafından seçilen yeni Fransız avukatın talebi üzerine duruşmanın ikinci oturumunu 3 Haziran’da yapmaya karar verdi.

DEAŞ’a bağlı bir diğer Fransız olan Djamila Boutoutaou, kocası tarafından kandırıldığını iddia etmesine rağmen 17 Nisan’da Irak mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yargı kaynakları AFP’ye verdiği demeçte bu yılın başından beri Bağdat mahkemelerinde 300’den fazla yabancı militanın ölüm ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı bilgisini verdi.