Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta yolsuzluk dosyaları Temiz Eller Komisyonu’na sevk ediliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İbadi hükümeti dün 15 üst düzey yetkilinin dosyasının Temiz Eller Komisyonu’na sevk edildiğini duyurdu.

Başbakan Haydar İbadi’nin Basın Sözcüsü Saad Hadisi, kurulduğu 2014 yılından bu yana 5 binden fazla yetkilinin dosyasının Temiz Eller Komisyonu’na sevk edildiğini kaydetti.

Hadisi dün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Toplam dosyaların 1076’sının soruşturması tamamlandı ve yargıya sevk edildi. 2208 yetkilinin askere alınması için emir çıkarılırken 800 kişi için de tutuklama emri çıkarıldı. Kendilerine yöneltilen suçlamaların kesinleştiği 314 kişi ise hüküm giydi.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İbadi hükümetinin bu günlerde ülkede süren protestolarla bağlantılı olarak yolsuzluğa karşı başlattığı kampanyaya rağmen İbadi’nin yolsuzlukla mücadelede kayda değer bir ilerleme kaydetme yeteneği hakkındaki şüpheler arttı. Özellikle hükümetin kaybettiği süre içinde hareket etmesinin bunda büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

Başbakan Sözcüsü’nün ifadelerine göre Temiz Eller Komisyonu’na sevk edilen dosya sahibi yetkililerin dereceleri bakan, milletvekili, memur, genel müdür, eyalet meclisi başkanı ve vali arasında değişiklik gösteriyor.

İbadi de önceki gün yaptığı açıklamada, 3 bakanın ve 12 genel müdürün dosyalarının Komisyon’a sevk edildiğini teyit etti.

Başbakan Sözcüsü Hadisi “Bu ilk ve son olmayacak. Atılacak adımlar var. Önümüzdeki günler başka bir dizi yetkilinin dosyasının Komisyon’a sevk edildiğine sahne olacak” ifadelerini kullandı.

Yerel gözlemcilere göre yolsuzlukla mücadelede İbadi’nin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun, vatandaşların hükümetin aldığı herhangi bir tedbire artık güvenememesi.

Gazeteci Ali Hüseyin, Şarku’l Avsat ile yaptığı röportajda konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“İbadi, yolsuzluğa karşı savaşın başladığını ve son kale düşene kadar mücadelenin devam edeceğini söylediği zaman herkes hiçbir şeyin yaşanmadığı 2015’i hatırlatıyor. Yolsuzlukla suçlanan Basra Valisi Macid el-Nasravi’yi kimse sorgulamadı. Onun gibi sorgulanmamış onlarca yetkili var. Görünüşe göre bu ülkede yargılama, hapis veya yolsuzluk cezası aksesuar halinde geldi.”

Gazeteci yazar Vasık el-Cabiri, İbadi’nin bu günlerde ikinci dönem başbakanlık arayışının bir parçası olarak bir dizi siyasi mesaj vermeye çalıştığını düşünüyor.