Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’ta yolsuzlukla mücadele operasyonları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ’ın elindeki son kale olan Anbar’a bağlı Rava kasabasının geçen hafta örgütün elinden alınmasına yönelik açıklamalar sürüyor. Irak yönetimi, örgüte karşı askeri bir zafer kazandıklarını ilan ederken Başbakan Haydar İbadi ve yetkililer de ülkedeki yeni mücadelenin hedefinde yolsuzluk olduğunu duyurdu.

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, dün düzenlediği toplantıda yolsuzlukla mücadelenin teröre karşı savaşı tamamlayıcı nitelikte olacağını söyledi.

Irak’taki bazı sosyal medya organlarında yer alan haberlerde İbadi’nin son günlerde bazı üst düzey siyasetçilerin de aralarında bulunduğu isimlere yönelik konuyla ilgili adımlar atacağı belirtildi.

Kaynaklardan yapılan açıklamalarda da hükümetin yolsuzlukla mücadele konusunda özel bir mahkeme oluşturmayı planladığı yönünde. Kaynaklar, bu hamlenin nedeni olarak mevcut adli makamların yolsuzluğa karışan isimleri soruşturmada başarısız olmasını gösterdi. Daha önce yargı organları, eski Baas rejimi erkânlarının denetlenmesi konusunda mevcut olan mahkemenin çizgisinde, yolsuzlukla mücadele için de özel bir mahkemenin kurulmasını talep etmişti. Hâkimlerin çalışmalarını yürütebilmeleri için dokunulmazlık ve korunma sağlanmasını istemişti. Ancak talep, yolsuzluk davalarında uzmanlaşmış bir mahkemenin hâlihazırda görevde olması nedeniyle söz konusu talebi geri çevirmişti.

Ekonomi uzmanı Macit el-Suri, Başbakan’ın siyasetçileri ve siyasi partileri içeren yolsuzluk dosyalarını 3 hafta içinde yargıya göndereceğini açıkladı. El-Suri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Yolsuzluğu büyük bir darbe bekliyor. Sanırım gelecek ay Kuveyt’te yapılacak bağış konferansında yapılacak bağışların yolsuzluk yapanların ceplerine girmeyeceğinden emin olunmak isteniyor” dedi.

Yolsuzlukla mücadele çalışmalarını yürüten birimlere yakınlığıyla bilinen Suri, söz konusu dosya için büyük bir çaba sarf edildiğini söyledi. Yolsuzluk konusunda bazı uzman isim ve ülkelerle anlaşmalar yapıldığına dikkat çeken Suri, soruşturmalarda tarafsızlığın sağlanması ve siyasi çatışmalardan etkilenilmemesi için İnterpol’ün de Irak’a destek verdiğini kaydetti.

Bu kapsamda ABD ve diğer ülkelerdeki para kaçakçılığı ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili birçok bilgiye Irak’ın da ulaşabileceğini söyleyen Suri açıklamasında “Siyasi isimler iki veya üç hafta içinde tutuklanacak. Bu durum, yolsuzlukla mücadele çerçevesinde atılan ilk adımdır. Yolsuzluğu durdurmak veya en aza indirmek için başka adımların atılması bekleniyor” diye konuştu.

Yargılamalar ise sürüyor. Son olarak Bağdat’taki bir ceza mahkemesi dün, eski Diyala’nın eski valisi Ömer Humeyri hakkında yolsuzluk suçlamasıyla altı yıl hapis cezası verdi.

Yüksek Yargı Meclisi Sözcüsü Abdul Settar Bergdal yaptığı açıklamada, “Ceza Mahkemesi, eski Diyala valisi hakkında altı yıl hapis cezası verdi. Irak Ceza Kanunu’nun 340. maddesinin hükümlerine dayandırılan karar neticesinde kamu yararına alınan malların fahiş fiyatlarla satılarak kamu maliyesine zarar verildiği belirlendi” ifadelerini kullandı.

Diyala Ceza Mahkemesi, daha önce de eski vali Amer Selman el-Macmai gıyabında “çalıştığı organın mallarına ve çıkarlarına kasıtlı olarak zarar verme ve kamu parasını boşa harcama” suçlarından benzer bir karar vermişti.

Yargı Konseyi dün, Tarım Bakanlığı Genel Müdürü hakkında da sözleşme maddelerine aykırı projeler yürüttüğü gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi. Bergdal yaptığı açıklamada “Necef, Kadisiye ve Selahaddin bölgelerindeki köy projelerinin ikinci müteahhitlere devredilmesi konusunda, sözleşme şartlarına ve iş yükümlülüklerine aykırılık nedeniyle Tarım Bakanlığı Genel Müdürü hakkında bir yıl hapis cezası verildi” dedi.