Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’taki ‘en büyük blok’ maratonu Necm ve Feyyaz arasındaki rekabeti körüklüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki “en büyük bloğu oluşturma maratonunu” yakından takip eden bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Fetih koalisyonu lideri Hadi el-Amiri ve görev süresi dolan Başbakan Haydar el-İbadi’nin kazanma şanslarının düşmesinin ardından, önümüzdeki başbakanlık koltuğu için hali hazırdaki rekabet, İslami Davet Partisi’nin önde gelen liderlerinden Tarık Necm ile Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih El-Feyyaz arasında gerçekleşiyor” dedi.

Kaynak, “Necm, aralarında General Kasım Süleymani’nin de bulunduğu birçok taraf için kabul edilebilir bir uzlaşı adayı gibi görünürken, Feyyaz’ın iki avantajı var. Bu avantajlardan birincisi, Feyyaz’ın İran ve ABD için kabul edilebilir oluşudur. Necm’in ise Amerikalılardan yana hiç şansı yok” açıklamasında bulundu.

Kaynak açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Necef’teki dini otorite, Tarık Necm’den yana olumlu bir tavır sergiliyor. Necm, otorite ile iletişim halinde iken, Feyyaz’ın otorite yanındaki hareket alanı oldukça sınırlı. Bu durum meselenin çözümü için çok önemlidir. Ayrıca Tarık Necm eski rejimin dış muhaliflerinden, Feyyaz ise iç muhaliflerinden. Kişilik özellikleri söz konusu olduğunda, Necm kişisel olarak sert görünürken, Feyyaz oldukça esnek bir tavır sergiliyor.”

Kaynak, İbadi ve Amiri’nin şanslarının artmaması durumunda, söz konusu iki kişiden herhangi birinin aday gösterilmesi hakkında “Tarık Necm durumunu Dava Partisi tarafından çözüme kavuşturmaya muhtaçken, şu anda Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasr Koalisyonu ile müttefik olan ve 9 sandalyeye sahip Feyyaz’ın kazanma şansını artırması için bazı uzlaşmalara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Kaynak, Şii Evi (Şii Ulusal Koalisyonu) dışındaki diğer taraflar hakkında, “Kürdistan Demokrat Partisi ile ittifak olasılığının yanı sıra, Cemal Kerbuli liderliğindeki Bağdat İttifakı ve Dava partisi arasında bir koordinasyon bulunuyor. Usame El Nuceyfi’nin liderliğini yaptığı ve Hamis El Hancer’in de bulunduğu Irak Kararı İttifakı bloğu Feyyaz’ın tarafında yer almaya istekli. İbadi ve Amiri’nin şansı ise iç ve dış çatışmalar ile şekillenecek. İbadi hala Amerikalılar ve Araplar tarafından şansının olduğunu düşünüyor, fakat şimdiye dek ciddi bir rakama ulaşamadı. Amiri ise Amerikan vetosu ile gerilere düşmesi ile birlikte şansını, içteki ittifakların çözülmesinde arıyor” açıklamasında bulundu.

Öte yandan kaynak, Nuri el-Maliki’nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti koalisyonu ve Hadi el-Amiri’nin lideri olduğu Fetih koalisyonu ortak heyetinin Kürdistan bölgesini ziyaretinin, özellikle KDP ve lideri Mesud Barzani ile Kanun Devleti arasında beklenmedik bir yakınlaşma sağladığını doğruladı.

KDP Siyasi Kurulu Sekreteri Fadıl Mirani ve Kanun Devleti Koalisyonu Temsilcisi Hasan el-Senid arasında; Fetih, Kanun Devleti ve Barzani KDP’sinin yeni hükümet için koalisyon oluşturma konusunda anlaşma imzalandığı iddiası reddedilmiş ve basına sızan belgenin sahte olduğu ifade edilmişti.

Taraflar arasında büyük bir gelişmeyi temsil eden anlaşmanın yapıldığı bilgisini doğrulayan kaynak, özellikle Barzani’nin referandum sonrası yaşananlar dahil olmak üzere geçmişin sayfasını kapatmak için birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade ettiğine dikkat çekti.

Bir sonraki aşamada birlikte çalışma şartlarının bir parçası olarak üzerinde anlaşılan şeyin “Kürdistan Bölgesi’nde cumhurbaşkanlığı sisteminin kaldırılıp, Başbakan’ın bölge parlamentosuna karşı sorumlu olduğu bir parlamenter sisteme dönüştürülmesi” olduğuna atıfta bulunan kaynak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barzani, Başbakan Haydar el-İbadi’nin 16 Ekim 2017 sonrasında, hükümet güçlerinin Kerkük ve tartışmalı bölgeler üzerindeki kontrolü açısından gerçekleştirdiği eylemlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Bu durum Barzani ile İbadi arasındaki yakınlaşma olasılığının uzak olduğunu gösteriyor.”

“Sonuçlar tasdik edilmedikçe söylenenler ciddiye alınmıyor”

Ancak Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) eski Irak Parlamentosu üyesi Macid Şengali, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçları tasdik edilmedikçe, söz konusu ittifak hakkında söylenen sözler ciddi olmayan yavan sözlerdir” ifadelerini kullandı. Kanun Devleti heyeti ve Fetih koalisyonunun bölgede gerçekleştirdikleri görüşmelere işaret eden Macid, bu görüşmelerin olumlu olabileceği ve gelecekteki uzlaşmalar için bir temel oluşturabileceğine dikkat çekti.
Macid konuşmasına, “Fakat bize göre bütün bunlar meşru ve anayasal Kürt taleplerine bağlıdır. Bu mesele, yazılı güvenceler çerçevesinde çözülmedikçe herhangi bir taraf ile anlaşma imzalamayacağız” diyerek devam etti.

Sairun ittifakını destekleyen Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr’ın şartları hakkında çelişen haberlerin geldiği bir zamanda, Dava Partisi lideri Casim Muhammed Cafer böyle bir şartın varlığını reddetti ve şu açıklamalarda bulundu:

“Sadr’ın İbadi’den Dava Partisi’nden ayrılmasını talep ettiğine dair olan haberler doğru değil. Sadr İbadi’den böyle bir şey talep etmedi. Ayrıca ikili, ikinci bir görevlendirme ve başbakanlık makamı ile ilgili herhangi bir şey konuşmadılar.”

Dava Partisi lideri, “Sadr’ın İbadi’den böyle bir talepte bulunması halinde, İbadi’nin cevabı kesinlikle ret olacaktır. Bu durum, bizim parti toplantılarımız sırasında birçok kez vurgulandı” diyerek sözlerini sürdürdü.