Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’taki Hıristiyanlar yeniden Noel kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Musul kentinin DEAŞ’tan kurtulmasının ardından 2013 yılından bu yana ilk kez Aziz Paul Kilise’sinde Noel ayini düzenlendi. Keldani Patriği Luis Sako, ayine katılanları; Musul, Irak ve dünyadaki barış ve istikrar için’ dua etmeye davet etti. Kilise ve çevresinin yanı sıra kentin batı kesiminde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Musul’da radikaller tarafından öldürülen Hristiyan vatandaşı anmak için portresi kilise duvarına asıldı.
 
DEAŞ’ın Ninova’ya düzenlediği saldırılardan kaçtıktan sonra ülkesine dönen Hristiyanlardan biri olan Frederica Malco, AFP’ye, “Musul’da kutlama ve dua yapılması şehir ve sokaklarının yeniden canlanması için oldukça önemli” açıklamasında bulundu. Çalışmak için yeniden Musul’a döndüğünü ve ayine katıldığını ifade etti.
 
Peder Jacop John ise AFP’ye yaptığı açıklamada “Bu Noel diğerlerinden çok farklı. Bu ayin, Musul’da tüm mezhepler ve dinlerin bir arada olduğuna dair çok açık mesajlar gönderdi. Noel’i Musul’da kutladığım için çok mutluyum. Bu kutlamada katkısı olan Müslümanlara teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ailesi ile birlikte ayine katılan Sarah Boutros ise, “Yüzlerce aile ile birlikte bu ayine katıldığım için çok mutluyum. Şehrimizi DEAŞ’tan kurtararak, Hristiyanların evlerine dönmesine katkıda bulunan güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum “ dedi.

Ninova’da özellikle Yezidilere, Hristiyanlara, Keldanilere ve Süryanilere DEAŞ militanları tarafından uygulanan baskılar, toplu göçlere neden oldu. Irak güçleri 9 ay süren kanlı çatışmalardan sonra 10 Temmuz’da Musul’un kurtarıldığını ilan etmişti.
 
Bağdat’ta ise yılbaşı hediyeleri ve tebrik kartları büyük rağbet gördü. Ana caddeler Noel ağaçları ile süslendi.  Irak’ın DEAŞ’tan kurtulmasından sonra, ülkede görkemli noel ve yılbaşı kutlamaları yapılması bekleniyor.
 
Irak Hükümeti 24 ve 25 Aralık günlerini Noel kutlamaları için tatil ilan etti.
 
Öte yandan ismini vermek istemeyen bir güvenlik yetkilisi, Noel kutlamalarında ailelerin eğlenceli vakit geçirebilmesi için Bağdat sokaklarında  ve meydanlarında yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağını bildirdi.