Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak’taki siyasi partiler İbadi’den diyalog için ‘yazılı davet’ bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat: Hamza Mustafa

Irak’ta beş gün süren Ramazan Bayramı tatili bugün sona eriyor. Siyasi bloklar henüz Başbakan Haydar İbadi’den ‘kapsamlı ve sorumlu diyaloga’ katılmak üzere yazılı davet almadı. İbadi, Ramazan Bayramı’ndan önce Mukteda es- Sadr liderliğindeki Sairun ve Hadi el- Amiri liderliğindeki el- Fetih’in bir sonraki Irak parlamentosunda en büyük bloğu oluşturma amacı ile koalisyon kurduğunu açıklamasından iki gün sonra diyalog çağrısında bulunmuştu. Söz konusu iki blok geçen mayıs ayında düzenlenen parlamento seçimlerinde kazananlar listesinde ilk iki sırayı paylaşmıştı.

Sadr bloğunun önde gelen isimlerinden Mukteda es-Sadr’ın akımının siyasi ofis sorumlusu Ziya el- Esedi, konuyailişkin şunları söyledi:

“Sairun koalisyonu, Nasr Koalisyonu lideri Haydar İbadi’den bir sonraki hükümetin kurulması hakkında konuşmak üzere resmi bir davet almadı. İbadi, medya aracılığıyla siyasi blokları bayram sonrası hükümetin nasıl oluşturulacağını konuşmaya davet etti. Fakat ardından herhangi bir resmi davette bulunulmadı. Bu nedenle, bunu yalnızca bir niyet ifadesi olarak değerlendiriyoruz. Niyet ifade edilmesi veya medya aracılığıyla yapılan davetlere icabet edilemez.”

Sünni liderlerin çoğunluğu İbadi’nin davetine icabet etti. Şii bloklar halen onlara karşı pozisyonlarında manevra yapıyor. Kürtler ise yeni mecliste ‘en büyük blok’ olarak bilinen oluşumuyla bağlantılı olarak nabza dokunmak için önümüzdeki birkaç gün içinde Bağdat’a geleceklerini belirten ortak bir delegasyon kurmaya çalıştıklarını açıkladı. Bu bağlamda, Iraklı bağımsız politikacı Dr. Nedim el- Cabiri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son seçimlere göre bir sonraki hükümet için herhangi bir meşruiyete sahip olmak zor hale geldi. Bunun iki nedeni var. Birincisi geniş çaplı bir boykotun söz konusu olması, ikincisi ise seçim sonuçlarında benzeri görülmemiş bir manipülasyon yapılması. İkinci sebep oyların elle sayılması yönündeki yasayı yeniden yürürlüğe koydu.”

DEAŞ, Federal Mahkeme’nin seçim sonuçlarına yönelik eleştirilerle ilgili konumunu açıklamasından birkaç gün önce Iraklılara bir dizi saldırı gerçekleştirdi. DEAŞ, uyuyan hücreleri aracılığıyla halen faaliyet gösterdiği Musul ve Kerkük’ten onlarca kişiyi kaçırdı.

Irak güvenlik güçleri, Musul’un batısındaki köylerden DEAŞ unsurları tarafından kaçırılan beş koyun çobanının cesetlerine ulaşıldığını açıkladı. Bir güvenlik kaynağı, geçtiğimiz saatlerde kaçırılan Şamar kabilesinden yedi kişiyi bulduklarını, söz konusu beş çobanın Musul’un batısındaki el- Hıdr kasabasında kurşuna dizilerek öldürüldüğünü belirtti. Güvenlik kaynağı ayrıca örgütün saldırıları sonucu Bağdat’ı Kerkük’e bağlayan yolda üç tır şoförünün de öldürüldüğünü bildirdi. Kaynağa göre Kerkük’ü Bağdat’a bağlayan yola sahte bir kontrol noktası kuruldu.