Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, ABD yaptırımlarını Uluslararası Adalet Divanı’na şikayet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün ABD’nin Tahran’a karşı tek taraflı yaptırımlarını Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) şikayette bulunduğunu açıkladı.

Cevad Zarif, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İran, bugün kanun dışı tek taraflı yaptırım uygulaması nedeniyle ABD hakkında UAD’ye şikayette bulundu. Bu ülkenin uluslararası anlaşmalara uymamayı gelenek haline getirmesine karşı konulmalıdır” ifadelerini kullandı.

İran’ın şikayetiyle ilgili ise UAD’den herhangi bir yorumda bulunulmadı.

Zarif’in bu adımı İran lideri Hamaney’in açıklamalarının ardından geldi. Hamaney Pazar günü özellikle Amerikalılar olmak üzere dünyaya karşı güçlü ve keskin şekilde harekete geçme çağrısında bulunmuştu. Hamaney ayrıca nükleer anlaşmanın kurtarılması için Avrupa ülkelerine ekonominin bağlanmaması gerektiğini de vurgulamıştı.

Washington iki hafta önce Avrupalı müttefiklerine Kasım ayından itibaren İran’dan petrol ithal etmemelerini istemişti. ABD yaptırımlarının ilk paketi 4 Ağustos’ta başlayacak.
ABD yönetimi, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ülkesinin 8 Mayıs’ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasının ardından İran tarihindeki en sert yaptırımlarını uygulayacaklarını duyurdu. Geçtiğimiz Perşembe günü Brüksel ‘de yapılan görüşmelerde Pompeo, Washington’un Avrupa müttefiklerine yaptığı açıklamada, BM kararlarına rağmen Ortadoğu’da silah satmaya devam eden İran’ı, dünya enerji piyasalarına girmesini engellemek için tüm terör ve vekalet kaynaklarından yoksun bırakılması için Beyaz Saray ‘ın tedbirlerinin arkasında durma çağrısını yineledi.

ABD yaptırımları geri dönerken büyük şirketler Tahran ile ekonomik ve ticari sözleşmelerinden vazgeçtiler.

Tahran yaptırımların halk arasındaki hoşnutsuzluğu arttıracağından endişe ediyor. Gerçekten de ABD’nin anlaşmadan çekilmesi, İran’daki ekonomik krize ve İran para birimine karşı dolar ve altın fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

İran lideri Ali Hamaney dün, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kabine ekibini arayarak ABD’nin yaptırımlarına karşı “ekonomi istikrarı yol haritası” yapılması çağrısında bulundu. Hamaney ayrıca “hükümete dirençli ekonomi” politikasının gerekliliğinin yanısıra İran hükümetinin uluslararası harekete geçme ihtiyacını da vurguladı.

Hamaney tarafından 2010 yılında ilk defa kullanılan dirençli ekonomi kavramı İran’a karşı yürütülen yaptırımlara karşı yerli kaynaklara dayanmak anlamına geliyor.

İran hükümet sözcüsü Muhammed Rıza Nevbaht “Dirençli ekonomi komisyon toplantısı”nda yaptığı açıklamada hükümetin Amerikan yaptırımlarına karşı kapsamlı bir program hazırladığını ve bu programın İran’ın petrol satışını da içerdiğini söyledi.
Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasım, Tahran’ın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’den ABD Başkanı Donald Trump’a dün Helsinki zirvesinden saatler önce arabuluculuk yapmasını istediğini yalanladı.

Kasımi basın toplantısında Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Rusya ziyaretinde iki devlet arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığını ancak Putin-Trump görüşmesi konusuna ise değinilmediğine işaret etti.

Kasımi basında dolaşan İran ve İsrail arasında doğrudan müzakereler olduğuna dair haberlere atıfta bulunarak “İran’ın bu konudaki tutumunu bilenler için bu asılsız haberlerin mizah olduğunu” belirtti.

Kasimi ayrıca Zarif’in bir süre önce Amman’a yaptığı sürpriz ziyaretin, Tahran’ın Amman’dan Trumpla aralarında arabuluculuk isteğiyle gerçekleştiğini reddetti ve toplantıda ikili ilişkiler ve bölgesel sorunların ele alındığını belirtti.

Kasimi geçen hafta İran’ın yeni bir anlaşma için kendilerinden talepte bulunacaklarıyla ilgili Trump’ın yorumlarına da cevap verdi.

Kasimi Trump’ın üslubunu kullanarak haftalık basın açıklamasında yaptığı açıklamada Trump’ın İran’a açıkça düşmanlık yaptığını söyleyerek bu düşmanlığın her açıdan anlaşıldığını belirtti. Kasimi şunları söyledi: “Trump şaka yapıyor olabilir. Belki de bir gün Tahran’ı arayıp anlaşma yapmak istediğini söyler. Bunun işaretleri geçmişte aranabilir.”

Geçtiğimiz Perşembe günü Trump, Nato zirvesinde İran’ın kendisini arayıp Amerika’nın güvenlik endişesini hafifletmek için anlaşma yapmak isteyebileceğini söylemişti. Trump şöyle demişti: “İranlıların pek çok sorunu olduğunu biliyorum. Ekonomileri çöküyor. Ancak onlara şunu söyleyeceğim: Bir zaman gelecek ve bana ‘hadi anlaşma yapalım’ diyecekler. İran büyük sorunlar yaşıyor.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre İran, nükleer anlaşmanın korunmasına yönelik olarak Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çinle irtibat kurulmasına ek olarak AB ile de görüşüyor.