Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, ABD’nin ‘Besic yaptırımları’ kararını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra: Şarku’l Avsat

İran, ABD’nin Besic milislerine finansal destek sağladığı gerekçesiyle Tahran’a yeni yaptırım uygulama kararını reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, “ABD’nin yeni yaptırım kararı uluslararası yasal mekanizmalara ve İran halkına karşı yapılmış bir baskıdır. ABD’nin yapmış olduğu şey, İran’ın çıkarlarının yanı sıra tüm dünyanın istikrar ve güvenliği için tehdit oluşturuyor” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’na göre yeni yaptırımların, İran Devrim Muhafızlarının Besic milislerini destekledikleri gerekçesiyle banka ve bazı firmalara yönelik olduğu iddia edildi. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada yaptırımların, milisler tarafından çocuk asker yetiştirilmesi ve kullanılmasına karşı alınmış tedbir amaçlı önlemler olduğu belirtildi.

ABD’li bir yetkili konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu yaptırımlar İran rejimine karşı ekonomik baskı uygulamak için önemlidir ve İran’ın kötü niyetli davranışlarını durdurana kadar devam edecek” dedi.

ABD, İran’ın 4’ü banka olan 20 şirketine Devrim Muhafızları’nın Besic milislerini destekledikleri gerekçesiyle yaptırım kararı aldığını açıkladı.

Yaptırım uygulanılması beklenen şirketlerden biri olan Mübareke Çelik Şirketi, “Yaptırımların yeni olmadığını” belirterek, ABD’nin kararının “şirketin üretimini etkilemeyeceğini” belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük çelik şirketi Mübareke’nin Mehr İktisat Bankası üzerinden İranlı Devrim Muhafızlarına yardım ettikleri gerekçesiyle yaptırım uygulanacağını aktardı.

Tahran çelik endüstri uzmanları yaptırımların, Mübareke’ye zarar vereceğini ancak ihracatın tamamen durmayacağını ön görüyorlar.

ABD’li yetkili, Besic milisleri ağının İran askeri güçlerinin ekonomik etkisi üzerinde rol model olduğunu belirtti.

Öte yandan ABD’nin ikinci yaptırım uygulamasının 4 Kasım’da yürürlüğe gireceği belirtilirken, yaptırımların İran’ın petrol ihracatını ve finansal işlemlerini hedef alacağına vurgu yapıldı.

ABD yönetimi “tarihin en güçlüsü” olarak İran üzerindekileri baskıları yaptırımlar yoluyla iki katına çıkaracağını duyurdu.