Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, ABD’nin Katsa Yasası’na yönelik sert açıklamalarda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Hazine Bakanlığı, dün İran Devrim Muhafızları’yla ilişiği olanlara ve firmalara yönelik açıklamalarda bulundu. Bakanlık 41 kişi ve firmanın yer aldığı bir liste yayınladı. Yaptırımların, ABD’nin Katsa Yasası bağlamında yenilendiği duyuruldu.

Yasa uyarınca listeye alınan kişilerin ve firmaların ABD’deki mallarına el konuluyor ve ülkeye girmeleri engelleniyor. Aynı zamanda ABD şirketlerinin de bu firmalarla herhangi bir şekilde ilişkiye girmeleri yasaklanıyor.

Bu bağlamda ABD Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı listede Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, Devrim Muhafızları İstihbarat Genel Komutanı Hüseyin Taib, Hamaney’in askeri danışmanı Yahya Rahim Safavi, eski Genelkurmay Başkanı Muhammed Rıza Nakdi yer alıyor. Ayrıca Devrim Muhafızları’nın füze birimi ile İran Devrim Muhafızları’na bağlı üniversiteler de listede bulunuyor.

İran yaptırımlara tepkili

ABD’nin uygulamasına ilk tepki Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi’den geldi. Caferi, daha önce de belirttikleri gibi ABD’nin İran’a yeni yaptırımlar uygulaması durumunda bölgedeki askeri üslerini İran füzelerinin menzilinden dışarı, 2 bin kilometre uzağa taşıması gerektiğini söyledi.

Caferi, dün Tahran’da düzenlenen Terörsüz Bir Dünya Toplantısı’nda yaptığı açıklamada ABD’nin Katsa Yasası ile yaptırımları yeniden başlatmak istediğini, bunun için de İran’ın füze gücünü bahane ettiğini belirtti. Washington’un asıl hedefinin ekonomik yaptırımlar olduğuna dikkat çekti. Caferi, füze kapasitelerini artırma imkânları olduğunu ancak bunu yapmayacaklarını duyurdu.
Tesnim Haber Ajansı’nın aktardığı açıklamada Caferi, ülke liderinin belirlediği politika doğrultusunda füze kapasitelerini iki bin kilometreyle sınırlı tuttuklarını, bu mesafenin kendileri için yeterli olduğunu belirtti. “ABD’nin bu menzil içinde yoğun bir varlığı var ve kolaylıkla onlara yıkıcı karşılık verebiliriz” ifadesini kullandı.

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri’nin açıklamalarına da destek vererek ABD yönetimini, İran halkını yönetime karşı provoke etmekle suçladı. Ve “Baskıların amacının, İran’ı müzakere masasına oturmaya ya da pazarlık etmeye zorlamak” olduğunu ekledi.

Genelkurmay Başkanı Bakıri, önceki gün yaptığı açıklamada Amerikalıların yeni stratejiler geliştirmekteki amaçlarının yönetimi devirmek olduğunu söylemiş ve ABD Dışişleri Bakanı’nın bunu açık olarak ortaya koyduğunu belirtmişti. “Hedefi bizi devirmek olan bir ülke müzakere yapacak konum ve liyakat sahibi değildir” ifadesini kullanmıştı.

Katsa Yasası benzeri hamlelerin hedefinde İran halkı ile yönetim arasında mesafe oluşturmak olduğunu hatırlatan Genelkurmay Başkanı, her şeye rağmen nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını belirtmişti. Ancak bunun kutsal bir hedef olmadığını, yaptırımlar yeniden getirilirse nükleer anlaşmadan İran’ın çekileceğini kaydetmişti.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney de geçen hafta yaptığı açıklamada İran’ın önceliklerinin ekonomik sorunlar olduğunu açıklamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de yasaya tepki vererek “Bu tür yaptırımlar İran milletini, direnişini ve İran İslam Cumhuriyeti’nin dik duruşunu etkileyemez” dedi. Savunmaya yönelik silahlarını başkalarının görüşlerine bakmaksızın takviye etmeye devam edeceklerini belirten Ruhani iktidarın bu yolda yürümeyi sürdüreceğini kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca bu tür yaptırımlara karşı İran’ın da senaryoları olduğu uyarısında bulundu.

Katsa Yasası

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre üyelerinin çoğunluğunun onayını aldıktan sonra ağustos ayının başında yürürlüğe girmesi için Katsa Yasası’na imza atmıştı. Yasa Rusya, Kuzey Kore ve İran’ı hedef alıyor ve “İran’ın istikrarı tehdit eden faaliyetleri” başlıklı özel bir bölümü bulunuyor.

Yasa, ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki başlıca müttefiklerini tehdit eden İran’ın faaliyetlerini caydırmak için yönetimin iki yılda bir yeni strateji sunmasını şart koşuyor. Devrim Muhafızları ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’ne yönelik kapsamlı yaptırımlar içeriyor.

ABD yönetimi, İran’ın nükleer programı ve füze kapasitesinin genişletilmesi nedeniyle 2007’den bu yana Devrim Muhafızları’na yaptırım uyguluyor. Washington, bu yaptırımlara 2009’dan bu yana insan hakları ihlalleri başlığında ek maddeler ekledi.