Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran Ahvaz saldırısnın intikamını Kürtlerden alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) tarafından yayınlanan resmi açıklamada, İran tarafından 10 gün önce Ahvaz’daki askeri geçit törenine yönelik saldırıdan sorumlu tutulan militanların doğu Suriye’deki mevzilerine yönelik 6 balistik füzenin fırlatıldığı kaydedildi.

DMO açıklamasında, füzelerin doğu Suriye’deki ABD destekli terör üslerini hedef aldığı belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre saldırı sonucu bir dizi militan liderleri öldürülürken, militanlara ait malzemeler ve altyapı tahrip edildi.

İran resmi kaynaklarından aktarılan bilgilere göre, fırlatılan 6 füze ile doğu Suriye’deki terör mevzileri hedef alındı.

DMO açıklamasında, füze saldırısının, 25 kişinin ölümüne ve 69 kişinin yaralanmasına yol açan Ahvaz’daki askeri geçit törenine yönelik gerçekleştirilen saldırıya cevap olduğu kaydedildi.

Devrim Muhafızları’na bağlı Fars Haber Ajansı da, ateşlenen füzelerin gökyüzündeki görüntülerini yayınladı. Ajans tarafından yayınlanan fotoğraflarda, duman bulutları ve gökyüzünde parlayan noktalar görülüyor.
Açıklamada, “Muharrem Saldırısı” operasyonunda kullanılan füzelerin, menzilleri 750 km ile 800 km arasında olan Zülfikar ve Kıyam tipi füzeler olduğu kaydedildi.

DMO’ya bağlı Tesnim haber ajansı ise, 7 İHA’nın hedeflerin üzerinde uçtuğu belirtildi.

Devrim Muhafızları, saldırının gerçekleştiği ve füzelerin fırlatıldığı yerleri belirtmezken, İran basınında yer alan haberlere göre, Kirmanşah eyaletinden fırlatılan füzeler, Suriye’nin Deyr-i Zor bölgesinde bulunan Ebu Kemal sınır şehrinin 24 kilometre kuzeyinde yer alan Hecin bölgesini hedef aldı.

Açıklamada ayrıca “Demir yumruğumuz her türlü kötülüğe ve düşmanlara karşı ezici ve kararlı bir tepki vermeye hazırdır” ifadeleri yer aldı.

Eski DMO Komutanı Muhsin Rızai, dün Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, “Gelen başka saldırılar var” dedi. Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Sekreteri Muhsin Rızai “Asıl ceza yolda” diyerek sözlerini sürdürdü.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, basın toplantısı sırasında, Suriye’deki saldırı ile ilgili Moskova ve Şam ile herhangi bir koordinasyonun olup olmadığı sorusuna ilişkin yorum yapmadı.

Saldırının, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a gitmesinden bir gün önce gerçekleşmesi, saldırının zamanlaması hakkında şüphe uyandırdı.

Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Arap Mücadelesi Hareketi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Direniş’in saldırının arkasında olduğu belirtilmiş, fakat herhangi bir kanıt sunulmamıştı. İran’da rejim karşıtı partiler, “ulusal direniş” adı altında hükümete ve askeri kurumlara karşı silahlı operasyonlarda bulunuyorlar.

İran ve Rusya, Esed rejiminin siyasi ve askeri olarak ana destekçileri. DMO unsurları ise Esed güçlerinin askeri danışmanları olarak Suriye topraklarında bulunuyor.

İran Devrim Muhafızları’nın ülke dışındaki operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, geçen yılın Kasım ayında, DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi Ebu Kemal’deki kontrolüne son verilmesinin ardından İran Devrim Rehberi Ali Hamaney’e bir tebrik mesajı göndermişti.

Önceki gün, füzelerin fırlatılmasından saatler önce Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, kendi kuvvetleri ile ülkenin kuzey batısındaki “uğursuz, kötü” olarak nitelendirdiği unsurlar arasındaki herhangi bir çatışmanın varlığı reddedilmişti. Buna karşılık Kürdistan sınırlarını korumakla görevli Hamza üssü tarafından yapılan açıklamada, İran’a muhalif olan Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İran) merkezinin insansız hava aracı saldırılarına maruz kaldığı kaydedildi.

İran’ın saldırıyı resmi olarak teyit etmesinden bir saat önce, sosyal medya ağlarında, Kirmanşah şehrine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Şehitler üssünden füzelerin fırlatıldığını gösteren kayıtlar yer aldı.

Video kayıtları ve fotoğraflar bir roketin gökyüzünden düştüğü anı kaydederken, aktivistler tarafından yayınlanan kayıtlarda, İranlıların roket atışının başladığı yerin yakınlarında toplandığını görünüyor. Ayrıca görgü tanıkları, en az iki füzenin gökyüzüne uçtuktan saniyeler sonra düştüğünü kaydettiler.

Kirmanşah Eyalet Valisi Huşeng Bazvend, IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Bu, Devrim Muhafızları füzelerinin İran sınırının dışındaki hedeflere doğru gerçekleştirdiği ikinci saldırı sayılıyor. 8 Eylül günü, İran’a muhalif olan Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Erbil yakınlarında bulunan Köysancak şehrindeki genel merkezi, 300 km menzilli 6 Fatih-110 füzeleri ile hedef alınmıştı. Ayrıca DMO, daha önce, 19 Haziran 2017’de Humeyni’nin türbesine ve parlamentoya yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından Deyrizor eyaletindeki DEAŞ mevzilerine fırlattığı 6 roket ile doğu Suriye’yi hedef almıştı.

Geçen ay ve Kürdistan bölgesine düzenlenen saldırıdan iki gün sonra, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, farklı alanlardaki İran mekanizmalarının “kapasitelerini ABD stratejisiyle orantılı olarak yükseltmek için çalışacağına” işaret ederek, İran’ın son zamanlarda Irak Kürdistanı’na yönelik tepkisinin, Tahran’ın herhangi bir tehdide karşılık yanıtının sadece bir örneği olduğunu söylemişti. Şemhani açıklamasının devamında, “Cezasızlık zamanı uluslararası arenada artık geride kaldı. Tahran’ın ülkemize karşı her türlü düşmanca eylemine karşı on misli ile karşılık vereceğiz. Her alanda kendimizi koruyabiliriz” demişti. İran gazeteleri, Şemhani’nin sözlerinin ardından saldırının ABD’ye bir mesaj olduğunu açıklamıştı.

Saldırı, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Rus ve Türk mevkidaşlarıyla Tahran’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede “ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesinin gerekliliğini” vurgulamasından 24 saat önce gerçekleşmişti.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, 11 Eylül’de Kürdistan Bölgesi’ne Kürt muhalifleri teslim etmesi ya da bu grupları sınır dışı etmesi çağrısında bulunmuş ve İran’ın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdide karşı ziyadesiyle karşılık verileceğine işaret etmişti.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, 13 Eylül’de “Devrim Muhafızları’nın intikamının, özellikle hedeflerini kendilerine dayatabileceğini düşünen büyük devletlere karşı anlamlı bir mesaj olduğunu” belirtmişti. Kuvvetlerinin, menzili 2 bin km’den fazla bir dizi balistik füzelere sahip olduğuna işaret eden Caferi, onları küresel hegemonyayla yüzleşmek için kullanmaya hazır olduklarını belirmişti.

KDP genel merkezine yönelik gerçekleştirilen füze saldırısı, Süleymani’nin temmuz ayı sonunda “ABD’ye karşı orantısız savaşlar başlatmak” hususunda Trump’ı tehdit etmesinden sonra gelmişti.