Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, ‘Anti-Balistik Füze Sistemi’ni denedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, Rus yapımı s-300 füze savunma sistemine benzeyen Baver-373 adlı savunma sistemini denedi. Sistem 2018’in mart ayında hizmete girecek. Aynı zamanda gizli bir üsten yayın yapan hükümet yanlısı bir televizyon kanalında, insansız hava araçları ve savaş uçakları tanıtıldı.

Hava Silahları Komutanı General Ferzad İsmaili, testlerden başarıyla çıkan savunma sisteminde sona geldiklerini söyledi ve ekledi, “Bu sistem tamamen İran üretimi olup bazı yönlerde s-300’lerden farklılık arz etmektedir.’’

Fransız haber ajansları, İran’ın bu sistemi s-300 ile beraber kullanmak istediğini iddia etti. İran merkezli Tasnim haber ajansına konuşan Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, “İran’a askeri harekat yapılmasının düşük bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Olası bir saldırının da karadan olmayacağını tahmin ediyorum çünkü karşılarında cesaret timsali erler bulacaklar. Saldırının başlamasını onlar belirleyebilir ancak ne zaman biteceğini ve savaş alanını onlar belirleyemeyecek. Olası saldırıda savaş alanı sadece İran topraklarıyla sınırlı kalmayacak” dedi.

Trump: Bütün seçenekler masada

İran’ın balistik füze denemelerinden sonra İran’a karşı düşmanca tavır takınan ABD Başkanı Trump, şubat ayında İran’a karşı bütün seçeneklerin masada olduğunu söylemişti.

Rusya’nın 2010’da İran’a karşı yaptırımlardan dolayı teslim etmesi gereken s-300 anlaşmasını askıya alınca, İran kendi savunma sistemi olan Baver-373 projesinin temellerini atmıştı.

Bakıri’nin açıklaması, BM ve batı ülkelerinin Tahran’ı nükleer silah edinme suçlamasıyla yaptırım uygulama kararından sonra geldi.

İran ve ABD’nin başını çektiği Süper güçler arasında temmuz 2015’te imzalanan tarihi nükleer anlaşması, İran üzerindeki yaptırımları aşamalı olarak kaldırmayı öngörüyordu. İran da buna karşılık, Nükleer programında kesintiye gidecekti. Bu çerçevede, Moskova İran’a s-300’leri teslim etmeyi yeniden kabul etmişti. Daha sonra İran s-300 füze savunma sistemlerini kendi nükleer programını korumak için kullanacağını söyledi. İlk defa kendi sistemi olan yeni füze savunma sistemi Baver-373’ü de 21 Ağustos’ta bildirmişti.

ABD ve Avrupalı devletler (Almanya, Fransa, İngiltere) İran’a Nükleer programını durdurması yönünde çağrıda bulunmuştu.

İran’ın yeni Savunma Bakanı Emir Hatemi, “Savunma Bakanlığı olarak önceliğimiz kendimizi savunacak gücü arttırmaktır. Bu yolda tüm gücümüzle yürümeye devam edeceğiz öyle ki; hiç kimse İran’a karşı düşmanlık besleyemeyecek. İran balistik füze ve roket modüllü füze sistemini geliştirmeye devam edecek” dedi.

Hatemi’nin açıklamaları, Washington-Tahran hattının gergin olduğu bir süreçte geldi.

İran Şura Meclisi, ağustos ayında, İran Devrim Muhafızları’nın dıştaki etkinliği ve nükleer programlarına ayrılan ödeneklerin arttırılması yönündeki teklifi onaylamıştı.

Öte yandan İran televizyonu, pazar günü gizli üsten yayınlar yaptı. Görüntülerde onlarca uçağın yanında İHA’lar gözüküyordu. Üssün Komutanı İsmaili, “Eğer emir verilirse Kartallarımız (uçaklarımız) düşmanın kalbini vurmaya hazırdır” dedi.