Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran balistik füze programı bütçesini artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran İslami Şura Meclisi, İran balistik füze programının geliştirilmesi ve İran Devrim Muhafızlarının bölgesel faaliyetlerin güçlendirilmesi için 520 milyon dolar tahsis etmeyi bugün onayladı.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, “ABD’lilerin, bu prosedürün sadece bir ilk adım olduğunu bilmesi gerekir” dedi. Laricani, ABD’nin uluslararası toplum tarafından reddedilen balistik silahların gelişimi hakkında İran’a karşı onayladığı yeni yaptırımlara yanıt vermek amacıyla bir dizi önlemler üzerinde ezici çoğunlukla elde edilen parlamento oy sonuçlarını açıkladı.

İran resmi haber ajansına göre, 244 milletvekili arasından 240 tanesi, hiçbir muhalif oy olmadan balistik füze programının geliştirilmesini sağlayacak 260 milyon dolar tahsis etmeyi onayladı. İran Devrim Muhafızları’nın yurtdışındaki operasyonlarından sorumlu özel kuvvetler birimi olan Kudüs Gücü’ne de aynı oranda bütçe tahsis edilmesi onaylandı.

Bu oylama, İran’ın balistik füze programına karşı koymak için Washington tarafından temmuz ayında dayatılan yeni yaptırımlardan sonra yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nanwirt, “ABD, İran’ın Ortadoğu’daki zararlı faaliyetleriyle çok ilgileniyor” dedi. Sözcü, İran’ı Hizbullah ve Hamas gibi terör örgütlerini desteklediği için de kınadı.

İran’ın baş nükleer müzakerecisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araghchi bugün yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı ve İran Şura Meclisi tarafından onaylanarak hükümet tarafından da desteklenen bu tasarı, ABD Kongresi tarafından onaylanan son yaptırım kanunlarına karşı nükleer anlaşma üzerine Denetleme Kurulu tarafından önerilen bir dizi tedbir planıdır” dedi.

15 Temmuz 2015’te, ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi büyük güçler Viyana’da İran ile ‘Kapsamlı ortak eylem planı’ olarak bilinen ‘İran’ın nükleer programı’ konulu uluslararası anlaşmayı imzalamıştı.

İran ise, kendisine dayatılan yaptırımların azaltılması karşılığında, nükleer maddelerin üretimini önemli ölçüde azaltmaya kararlı.