Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran barajları Irak’taki susuzluğu artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan El-Cenabi yaptığı açıklamada, İran barajları ve projelerinin Süleymaniye vilayetindeki Derbendihan Barajı’nı olumsuz etkilediğini ve Irak’ın su kaynaklarında önemli düşüşe neden olduğunu belirtti.

Irak’taki İran Büyükelçi Yardımcısı Musa Tebatebai geçtiğimiz hafta İran’dan Irak’ın batı ve kuzeybatı sınırlarına doğru giden yaklaşık 7 milyar metreküp suyun kesileceğine dair basında çıkan haberleri yalanlamış, 1975 yılında iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği yetkililerle mutabakata varmadan İran’ın suyun kesilemeyeceğini söylemişti.

El-Canibi açıklamalarında, İran’ın Irak’ı su haklarından mahrum bırakma politikasının Irak’taki tarım ürünlerini olumsuz etkilediğini ve tarım mahsullerinde büyük oranda düşüşe neden olduğunu belirtti. Ayrıca tarım uzmanlarının açıklamasına göre bu durum Şattu’l-Arab’ın su kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Su krizi konusunda dün Erbil’de düzenlenen konferansda konuşma yapan El-Canibi, İran’ın Irak’a doğru akan özellikle Aşağı Zap ve Diyala olmak üzere büyük nehirler üzerinde baraj inşasına başladığını söyledi. İran’ın barajlarının küçük ama sayılarının fazla olduğunu belirten el-Canibi, bu barajların Derbendihan’ı olumsuz etkilediğini ve üretimin azalmasına neden olduğunu açıkladı.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı’ndaki kaynaklara göre, kaynağı İran’dan olan daimi ya da mevsimlik nehir kollarının sayısı 30’u bulurken, su gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturuyor. Fakat İran birçok nehrin akışını İran içine çevirdi. Karun Nehri’nde 5 baraj olmak üzere çok sayıda baraj inşa etti.

Irak Tarım Bakanlığı geçtiğimiz hafta bu sezon için planlanan tarımsal planın su kıtlığı nedeniyle geçtiğimiz yıla göre yüzde 55 oranında daha az olduğunu açıkladı.